A világ a történelem legsúlyosabb energiaválsága felé tart, és Európa nincs felkészülve rá – jelentette ki Kirill Dmitrijev. A figyelmeztetést a Közel-Keleten eszkalálódó konfliktus váltott ki.
Csütörtöki beszédében Dmitrijev – aki az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezetője és Vlagyimir Putyin elnök befektetési és gazdasági együttműködésért felelős különmegbízottja – elmondta, hogy korábban megjósolta, hogy az olaj ára meg fogja haladni a 100 dollárt hordónként.
„Akkor senki sem hitt nekem” – mondta, hozzátéve, hogy egyes piaci szereplők most már arról vitáznak, hogy az árak 150 vagy akár 200 dollárra is emelkedhetnek.
„Látjuk, hogy az emberiség történelmének legsúlyosabb energiaválsága közeledik. Sem az EU, sem az Egyesült Királyság nincs egyáltalán felkészülve rá” – mondta Dmitrijev az RDIF kongresszusának szünetében.
Brüsszel és London „saját maguknak ártottak” azzal, hogy elutasították az orosz olajat és gázt, és ennek következményei csak most kezdenek kibontakozni – tette hozzá.
Dmitrijev arra figyelmeztetett, hogy az EU-t dezindusztrializáció fenyegeti, és hogy „nagy problémák várnak az Egyesült Királyságra, azzal érvelve, hogy ez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és más oroszgyűlölő politikusok” döntéseinek eredménye.
A nyugati kormányok végül kénytelenek lesznek újra megkeresni az orosz energiaforrásokhoz való hozzáférést – mondta.
Az olaj- és gázárak azóta szárnyalnak, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalálódott: az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni csapásai, valamint az azt követő iráni megtorló támadások a régióban gyakorlatilag lezárták a Hormuzi-szorost a nyugati hajóforgalom elől.
A szoros általában a világ napi olajellátásának körülbelül egyötödét bonyolítja le, és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) arra figyelmeztetett, hogy a zavarok hónapokig vagy évekig is eltarthatnak. Az európai gázárak március 1. óta körülbelül 70%-kal emelkedtek; a Brent nyersolaj ára meghaladta a hordónkénti 110 dollárt, ami arra késztette Washingtont, hogy enyhítse az orosz olajra vonatkozó szankciókat.
Az EU már az ukrajnai konfliktus eszkalációját követően hozott, az Oroszországgal való energetikai kapcsolatok megszakításáról szóló döntésének következményeivel, valamint a zöld átállásra irányuló politikáinak költségeivel is küszködött.
Az Európai Bizottság kijelentette, hogy nem térnek vissza az orosz energiához, és továbbra is törekednek az orosz fosszilis tüzelőanyagok 2027-ig történő teljes kivezetésére. Ezen a héten azonban felfüggesztette az orosz olaj teljes tilalmára vonatkozó terveit, amit egyes tisztviselők állítólag „a jelenlegi geopolitikai fejleményeknek” tulajdonítottak.