Az izraeli rendőrség és a telepesek által a palesztinok ellen elkövetett erőszakos cselekmények fokozódása miatt a dél-afrikai parlament március 7-én megszavazta, hogy a palesztin nép iránti szolidaritásból visszaminősíti a dél-afrikai nagykövetséget Tel-Avivban – írja a The Cradle.
A Nemzeti Szabadságpárt (NFP), a dél-afrikai parlamentben két mandátummal rendelkező balközép párt terjesztette be az Izraellel való kapcsolatok leépítésére vonatkozó javaslat határozattervezetét, és közleményében azt állították, hogy az apartheid ellenes vezető és egykori dél-afrikai elnök, Nelson Mandela támogatta volna a törvényjavaslatot.
Az NFP közleménye szerint: „Erre a pillanatra [Mandela] büszke lenne. Mindig azt mondta, hogy szabadságunk nem teljes a palesztinok szabadsága nélkül”, hozzátéve, hogy ez a törvényjavaslat demonstrálná Dél-Afrika elkötelezettségét az igazságosság és az emberi jogok mellett, és „nem hajlandó végignézni, hogy az apartheidet újra elkövetik”.
Az elmúlt években a Fokváros és Tel-Aviv közötti kapcsolatok feszültek a dél-afrikai kormánynak a palesztinok elleni izraeli emberi jogi jogsértések folyamatos bírálata miatt.
Tavaly Dél-Afrika felszólította a nemzetközi közösséget, hogy nyilvánítsa Izraelt „apartheid-államnak”, válaszul a megszállt Ciszjordániában lévő telepek bővítésére.
Az Afrikai Unió (AU) közgyűlésének múlt havi, 36. rendes ülésszakán a regionális blokk megerősítette, hogy „teljes mértékben támogatja” Palesztinát.
2018-ban, miután Izrael keményen reagált a Gázai övezet határán történt palesztin zavargásokra, Dél-Afrika tiltakozásul visszahívta izraeli nagykövetét.
Egy évvel később diplomáciai kapcsolatait visszaminősítette Izraellel és a nagykövetséget összekötő iroda státuszára módosította.
Az AU elítélte a palesztinok ellen elkövetett folyamatos izraeli bűncselekményeket, beleértve az erőszakos kilakoltatásokat, a bíróságon kívüli fogva tartásokat, az illegális telepbővítést és az apartheidet.
Ez a nyilatkozat mindössze egy nappal azután született, hogy egy izraeli küldöttséget kidobták az AU csúcstalálkozó megnyitó ünnepségéről. Moussa Faki Mahamat, az AU bizottságának vezetője megerősítette, hogy Izrael megfigyelői státuszát tavaly óta felfüggesztették, és hogy idén egyetlen izraeli tisztviselőt sem hívtak meg a csúcstalálkozóra.
Mahamat 2021-ben adta meg Izraelnek az Afrika Unió megfigyelői státuszt, ami felháborodást váltott ki a pánafrikai blokkban, és tiltakozást váltott ki, különösen Algéria és Dél-Afrika részéről.
Tel-Aviv Iránt és az általa „maroknyi szélsőséges államot, mint Algéria és Dél-Afrika” hibáztatta az izraeli küldöttség eltávolításáért az AU legutóbbi ülésszakáról.