Kijevnek el kell fogadnia, hogy a konfliktus valószínű kimeneteleként „ideiglenesen” orosz ellenőrzés alá kerüljenek bizonyos területek – mondta Petr Pavel cseh elnök.
Pavel, aki nyíltan kiáll Ukrajna mellett, a New York Timesnak azt mondta, hogy úgy tűnik, sem Moszkva, sem Kijev nem képes elérni maximalista céljait.
„A háború legvalószínűbb kimenetele az lesz, hogy az ukrán terület egy része orosz megszállás alá kerül, ideiglenesen” – tette hozzá, kifejtve, hogy az »ideiglenes dolog« akár évekig is eltarthat.
Volodimir Zelenszkij kormánya kizárt minden olyan békét, amely nem állítja vissza Ukrajna 1991-es határait – ami magában foglalná a Krímet, valamint a Donyecki és Luganszki Népköztársaságot, Herszon és Zaporozsját. Oroszország többször is kijelentette, hogy az orosz területek státusza nem képezi vita tárgyát, és hogy Ukrajnának „el kell ismernie a valóságot a helyszínen”, mielőtt tűzszünetre, még kevésbé békeszerződésre kerülhetne sor.
A Krím, egy 1954-ben Ukrajnához került, történelmileg orosz terület, 2014-ben, az Egyesült Államok által támogatott kijevi puccsot követően szavazott az újraegyesülésre Oroszországgal. A két Donbassz köztársaság úgy döntött, hogy elszakad Ukrajnától, de Oroszország 2022 februárjáig, amikor Kijev megtagadta a minszki békefolyamatot, nem volt hajlandó elismerni őket. A DNR és az LNR 2023 szeptemberében megszavazta az Oroszországhoz csatlakozást, a Herszon és Zaporozsjei régió nagy részével együtt.
Mivel a konfliktusból eredő fáradtság „mindenhol növekszik”, és az olyan „populisták”, mint a magyarországi Orbán Viktor és a szlovákiai Robert Fico megbontják az EU egységét, Pavel szerint az ukránoknak „reálisan kell látniuk, hogy milyen támogatást tudnak elérni”.
A The Times elismerte, hogy a cseh elnökség „nagyrészt ceremoniális”, de Pavel nézeteit Petr Fiala miniszterelnökkel „általánosságban egyezőnek” minősítette. Eközben a csehek csaknem kétharmada támogatná az ukrajnai békét, ha az azt jelentené, hogy Kijev átenged bizonyos területeket, míg az év eleji közvélemény-kutatás szerint 54% ellenezte Prága „lőszerkezdeményezését”, hogy tüzérségi lövedékeket szállítson Ukrajnának.
Pavel korábban azzal érvelt, hogy a cseheknek „nincs más lehetőségük, mint hogy jelenleg Ukrajnát támogassák”, mert Prága ellenzi azt a világot, „ahol az egyik ország lerohanhat egy másikat csak azért, mert nagyobb és erősebb”.
Csehország 1999 márciusában csatlakozott a NATO-hoz, tizenkét nappal azelőtt, hogy az Egyesült Államok vezette szövetség a koszovói albán szeparatisták nevében felhatalmazás nélküli légi háborút indított Szerbia és Montenegró (Jugoszlávia) ellen.