Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök új kampányt indított az infrastrukturális kiadások növelésére és a külföldi befektetések vonzására, részben az amerikai elnökhöz, Joe Bidenhez intézett háborúellenes felhívással.
„Meg fogjuk mondani Bidennek …, hogy az Egyesült Államok évek óta csak a háborúra gondol, és nem gondol a brazíliai befektetésekre” – mondta Lula pénteken egy Rio de Janeiróban tartott rendezvényen, amelyen a program támogatására gyűjtött. „Költsenek egy kis pénzt az országunkba történő befektetésre, mert ez az, ami békét hoz országunkba”.
A kormány minisztereihez, kormányzókhoz és üzleti vezetőkhöz szólva Lula azt mondta, hogy Brazília vezetőinek be kell majd utazniuk a világot, „hogy eladják ezeket a projekteket”. Célja, hogy tengerentúli finanszírozást és külföldi befektetéseket keressen – az Egyesült Államokat, Kínát, az Egyesült Arab Emírségeket és európai országokat célozza meg -, hogy segítsen finanszírozni az úgynevezett növekedésgyorsító programját, amelyet portugál rövidítéssel PAC-nak hívnak.
A Bidenhez intézett ajánlatára szeptemberben kerül sor, amikor várhatóan találkozik az amerikai elnökkel az Egyesült Nemzetek Közgyűlése alkalmával New Yorkban. Lula semleges maradt az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, és többször felszólított a harcok lezárását célzó béketárgyalásokra. „A világ kezd belefáradni” az ukrajnai válságba – mondta a múlt hónapban az uniós és latin-amerikai vezetők brüsszeli találkozója után.
Biden vezette azt a nemzetközi kampányt, amelynek célja, hogy több milliárd dollár értékű fegyvereket küldjenek Kijevnek, és szankciókkal büntessék Oroszországot az ukrajnai konfliktus miatt. Orosz tisztviselők azt állították, hogy a nyugati katonai segély csak meghosszabbítja a vérontást és növeli a kockázatát egy szélesebb körű konfliktus kirobbantásának.
A PAC-kezdeményezés 1,7 trillió reál (350 milliárd dollár) tervezett beruházásokat tartalmaz, a megújuló energiaprojektektől kezdve a lakásépítésen át az árvízvédelemig. A finanszírozás mintegy 36%-a, azaz 125 milliárd dollár a magánszektorból származna, míg több mint 75 milliárd dollár a szövetségi költségvetésből. Lula azt tervezi, hogy mintegy 74 milliárd dollárnyi hitelt kér a finanszírozási hiány pótlására, míg az állami tulajdonú vállalatoktól 70 milliárd dolláros beruházást várnak.
A beruházások egy része korábban félbehagyott projektek befejezését jelenti majd, például egy petrolkémiai üzemet, amelyet az állami irányítású Petrobras energetikai vállalat akkor hagyott abba, amikor az építkezés már 80%-ban befejeződött. Brazíliának több ezer befejezetlen projektje van a korábbi PAC-programokból.