Az ukránok a Nyugat harcát vívják Oroszországgal, és nem kérnek sokat, így az országba juttatott pénz és erőforrások „fantasztikus értéket ” teremtenek Boris Johnson (BoJo) volt brit miniszterelnök szerint.
A politikus, aki az ukránok szerint személyesen akadályozta meg a Moszkva és Kijev között 2022-ben készülődő békemegállapodást, csütörtökön az amerikai politikai elit egyik vezető nevelőhelyének számító Georgetown Egyetem diákjaival vitatta meg politikai döntéseit.
Az előadás témája a demokrácia felsőbbrendűsége volt, egy olyan politikai rendszeré, „amellyel kirúgjuk a szemeteket” – ahogy a konzervatív politikus fogalmazott. Johnsont maga 2022-ben kényszerült lemondani, miután számos botrány és vád érte, hogy kormánya megtévesztette a brit közvéleményt.
Ukrajna felfegyverzése Oroszország ellen a demokráciáért folytatott globális küzdelem része – mondta a diákoknak. Az a több tízmilliárd dollár, amelyet ez a Nyugattól igényel, „az USA éves védelmi kiadásainak töredéke”.
„Nem is lehetne hatékonyabban befektetni a nyugati biztonságba, mint Ukrajnába, mert azok a srácok egyetlen pár amerikai bakancs nélkül is a Nyugatért harcolnak” – mondta Johnson. „Az ukránok gyakorlatilag a saját harcunkat vívják, a mi érdekeinkért harcolnak”.
A konfliktus elején az Egyesült Államok és szövetségesei azt feltételezték, hogy az orosz győzelem gyors lesz, és egy ilyen kimenetel „rémálom lett volna” – vetette fel Johnson, aki Ukrajnát élénk demokráciának festette le.
„Az ukrajnai választásokon nem lehet előre tudni a végeredményt” – mondta. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hadiállapotra hivatkozva elutasította az idei választások megtartását. Az ukránok számára márciusban lejárt a határidő, hogy új vezetőt válasszanak, Zelenszkij mandátuma pedig májusban jár le.
Johnson azzal folytatta, hogy „Ukrajnában nem lövik le az újságírókat”. Azonban több nagy visszhangot kiváltó eset is történt, amikor médiamunkásokat öltek meg az országban. Olesz Buzina és Pavel Sermet újságírókat 2015-ben és 2016-ban gyilkolták meg. Egyik esetben sem állítottak bíróság elé senkit. BoJo nem tett említést arról sem, hogy az ukránok néhány hete megöltek egy amerikai újságírót, Gonzalo Lirát.
A volt miniszterelnök azt mondta, hogy szkeptikusan viszonyul azokhoz az állításokhoz, amelyek szerint Donald Trump nyomást kíván gyakorolni Kijevre, hogy engedjen át területeket Moszkvának, ha újraválasztják amerikai elnöknek.
„Gondoljanak bele, mit jelenthet egy új elnök számára [Vlagyimir] Putyin orosz elnök diadala és a Nyugat megalázása” – magyarázta.
Trump volt az első amerikai vezető, aki fegyvereket küldött Ukrajnába – emlékeztetett Johnson, hangsúlyozva, hogy a republikánus tettei nem feltétlenül követnék retorikáját.