Szaúd-Arábia júliusban csökkentheti az Egyesült Államokba irányuló olajexportot, ami a nyugati piacok beszűkülését eredményezné – jelentette hétfőn a Bloomberg.
A királyság a jövő hónapban egyoldalúan napi 1 millió hordóval (bpd) csökkenti nyersolajtermelését, ami 10%-os csökkenésnek felel meg. A lépéssel az ország teljes kitermelése napi 9 millió hordóra csökkenne, ami 2011 óta a legalacsonyabb szint.
A termeléscsökkentés után Rijádnak a Bloomberg becslése szerint kevesebb mint 6 millió hordó állna rendelkezésre exportra. Ennek következtében a nyugati országokba irányuló olajexportot ez jobban érintheti, mint az Ázsiába, Szaúd-Arábia elsődleges piacára irányuló szállításokat – jósolta a kiadvány.
“Ennek nagy része Szueztől keletre menne, ahol a Szaúd-Aramco, az állami ellenőrzés alatt álló olajipari óriáscég több ázsiai finomítónak azt mondta, hogy annyi nyersolajat kapnak, amennyit kérnek. Ez azt jelenti, hogy minden csökkentés Szueztől nyugatra: Európában és az Egyesült Államokban lesz érezhető” – áll a cikkben.
A hagyományos ázsiai piacai ellátását előtérbe helyezve Rijád csökkentheti az USA-ba irányuló exportot, hogy kikényszerítse a piac szűkülését, ami a készletjelentésekben is megmutatkozna – írja a lap. Az Aramco ellenőrzi az Egyesült Államok legnagyobb kapacitású finomítóját, a Motivát, és befolyásolhatná a Port Arthurban lévő 630 000 napi kapacitású létesítmény ellátását is – jegyezte meg a Bloomberg.
Bár az USA most kevésbé függ a szaúdi nyersolajtól, “valószínűleg ez a legjobb esélye Rijádnak arra, hogy felpörgesse az árakat” – állította a kiadvány.
A termeléscsökkentést július után is meghosszabbíthatják, árulta el Abdulaziz bin Szalmán szaúdi energiaügyi miniszter. Az esetleges lépés kiegészítené a Rijád és több nagy OPEC+ termelő, köztük Oroszország között májusban életbe lépett önkéntes csökkentéseket.
A 2023 végéig tartó napi mintegy 1,66 millió hordós csökkentés a korábbi megállapodásokon felül jött létre, így az OPEC+ teljes kibocsátáscsökkentése napi 3,66 millió hordó, azaz a globális olajkereslet 3,7%-a.