Oroszország legnagyobb vállalatai – köztük a szankciókkal nem rendelkező vállalatok is – „megkerülik a Wall Streetet” a fennálló adósságaik kiszolgálására, miután a nyugati szankciók széles körben megzavarták a kötvények működéséhez szükséges kritikus pénzügyi műveleteket – jelentette hétfőn a Bloomberg.
A korlátozások számos pénzügyi folyamatot megnehezítettek a kötvények kiszolgálása érdekében, még akkor is, ha a hitelfelvevő nem került a szankciók célkeresztjébe – írta a hírügynökség. A vállalatok és a befektetők most alternatívákat keresnek, beleértve a cseréket, a visszavásárlásokat és a kötvénytulajdonosoknak történő közvetlen kifizetéseket.
Néhány vállalat, mint például a műtrágyagyártó Uralkali, a bányász Norilsk Nikel és a fémipari óriás Metalloinvest úgy döntött, hogy megváltoztatja a kötvénydokumentációt, és közvetlenül rubelben fizeti ki az adósságot a befektetőknek – írja a Bloomberg.
Az ország energiaipari nagyvállalata, a Gazprom és a világ egyik legnagyobb acélgyártója, a Magnyitogorszki Vas- és Acélművek az eurókötvényeik egy részét rubeladósságra cserélte.
A Gazprom elnökhelyettese, Famil Szadigov a Bloombergnek azt mondta, hogy a pénzügyi infrastruktúrára vonatkozó korlátozások miatt a cserekötvények „a legmegbízhatóbb módja” az adósságszolgálatnak. Megjegyezte, hogy tíz kötvény állományát már lecserélték, további 12-t pedig március végéig lecserélnek, hozzátéve, hogy a Gazprom mind a lecserélt orosz kötvények, mind a fennmaradó nemzetközi kötvények után kamatot fizet.
Az uniós szankciókat követően Európa két nagy központi letétkezelője – az Euroclear és a Clearstream – csak a kifizetők által ellenőrzött tranzakciókat dolgozza fel. A klíringházak vonakodtak feldolgozni a vállalati műveleteket, így a vállalatok kénytelenek voltak megtalálni a módját az európai letétkezelők megkerülésének.
A vállalatok rájöttek, hogy a szankciók olyan sok, a kötvények megtartásához szükséges folyamatot megzavartak, hogy szükségessé vált a piacról való kivonásuk.
Az Armbrok befektetési társaság egyik portfóliómenedzsere, Dmitrij Dorofejev a Bloombergnek azt mondta, hogy „néhány hónapon belül mindent kivásárolnak” a helyi befektetők, hozzátéve, hogy „az orosz vállalatok lecserélik a nemzetközi kötvényeket és visszatérnek Oroszországba”.
Az orosz nemzetközi vállalati kötvénypiac 85,6 milliárd dollárról mintegy 12,7 milliárd dollárral csökkent az Ukrajnával kapcsolatos szankciók bevezetése óta – írja a hírügynökség.