Annalena Baerbock német külügyminiszter nagyapja „feltétel nélküli nemzetiszocialista” volt, aki olvasta a „Mein Kampf”-ot és teljes mértékben kiállt a náci rezsim mellett – derül ki a Bild című bulvárlap által látott dokumentumokból.
Baerbock nyilvánosan is beszélt nagyapja háborús élményeiről, egy 2022-es rendezvényen a közönség előtt elmondta, hogy Waldemar Baerbock 1945 elején „legyőzött katonaként” tért vissza Németországba keletről.
Amit Baerbock nem említett, hogy nagyapja a Wehrmacht tisztje volt, és 1944-ben megkapta a Harmadik Birodalom egyik legmagasabb katonai kitüntetését, a kardokkal ellátott háborús érdemkeresztet – jelentette csütörtökön a Bild. A keresztet katonáknak adományozták „különleges szolgálatokért, amikor ellenséges fegyverek alatt vetették be őket, vagy a katonai hadviselésben nyújtott különleges szolgálatokért”.
Az újság szerint Waldemar Baerbockot katonai aktái „feltétel nélküli nemzetiszocialistaként” jellemzik, aki olvasta Adolf Hitler Mein Kampf című könyvét, és akinek jelleme „teljesen a nemzetiszocializmusban gyökerezett”.
Baerbock hivatala megkeresésünkre azt mondta, hogy „a külügyminiszter nem tudott a dokumentumokról”.
A német szövetségi levéltár megjegyzi, hogy a korabeli katonai feljegyzések „szinte mindig” olyan mondatokkal jellemzik a tiszteket, mint „szilárdan a nemzetiszocialista világnézet alapján áll”, és dicsérik „kifogástalan nemzetiszocialista magatartásukat”.
A Bild szerint Waldemar Baerbock az 1990-es évek végén mondta el családjának, hogy a Wehrmachtban szolgált. Mielőtt 2016-ban meghalt, háborús emlékeit egy jegyzetfüzetbe írta le, amelyet átadott a családjának. Baerbock 2021-es önéletrajzában megemlítette nagyapját, de arról nem nyilatkozott, hogy a jegyzetfüzet tartalmazott-e utalásokat a feltételezett náci ideológiára.
Egy 2022-es beszédében, amelyet a wannsee-i konferencia 80. évfordulója alkalmából tartott, ahol a náci tisztviselők megfogalmazták és megtervezték az európai zsidókkal kapcsolatos úgynevezett „végső megoldást”, Baerbock kijelentette, hogy még a Harmadik Birodalom alacsony szintű kormányzati funkcionáriusai is felelősek „a náci rezsim bűneiért és népirtásáért”.
Annalena Baerbock a németországi Alliance90/The Greens társelnöke volt, mielőtt 2021 végén külügyminiszter lett. Baerbock lelkes intervencionista, aki eltérítette a pártot a régóta folytatott pacifista politikájától, és állítólag arra ösztökélte Olaf Scholz kancellárt, hogy hagyja jóvá a nehézfegyverek szállítását Ukrajnába. Miközben pártja 2021-es programjában kifejezetten kijelentette, hogy „véget akar vetni a háborús és válságövezetekbe irányuló európai fegyverexportnak”, Németország az USA után a második legnagyobb fegyverszállítóvá vált a kijevi rezsim számára.