Az Egyesült Államok hajlandó felajánlani Kijevnek a NATO-tagság helyett egyfajta, jelenleg Izraelnek kínált biztonsági megállapodást – mondta Joe Biden elnök a CNN-nek adott, pénteken előzetesben közölt interjúban.
“Nem hiszem, hogy készen áll a NATO-tagságra” – mondta Biden Ukrajnáról. “Nem hiszem, hogy a NATO-ban egyetértés van arról, hogy Ukrajnát be kell-e venni a NATO-családba most, ebben a pillanatban, egy háború közepén”.
A tagság az Egyesült Államok vezette katonai blokkban az egész terület megvédésének kötelezettségét jelenti, így ha háború folyik, akkor mindannyian háborúban vagyunk.
Háborúban állnánk Oroszországgal, ha ez lenne a helyzet – mondta Biden a CNN Fareed Zakariának.
Ukrajna a litvániai Vilniusban tartandó közelgő csúcstalálkozón meghívást követelt a NATO-tól, vagy legalábbis annak bejelentését, hogy mikorra állhat készen arra, hogy meghívják a NATO-ba.
A nyolcvanéves amerikai elnök szerint korai lenne már most szavazásra szólítani, és a NATO-t “egy folyamatnak” nevezte, amely időbe telik, és olyan reformokat foglal magában, mint a demokratizálódás. Az Egyesült Államoknak racionális utat kell bemutatnia Ukrajna számára a tagságra való jogosultsághoz – mondta Biden.
“És az egyik dolog, amit jeleztem, hogy az Egyesült Államok készen állna arra, hogy amíg a folyamat tart, és ez eltart egy ideig, biztonságot nyújtson, mint amit mi nyújtunk Izraelnek: biztosítjuk a szükséges fegyvereket, a védekezéshez szükséges képességet” – mondta Biden, hozzátéve:
“Ha lesz megállapodás, ha lesz tűzszünet, ha lesz békemegállapodás”.
Nem volt világos, hogy mit értett ez alatt, mivel Kijev elutasított minden lehetőséget a “befagyasztott konfliktusról” vagy tűzszünetről, az Egyesült Államok ígéretet tett arra, hogy nem tárgyal Ukrajnáról az ukránok nélkül, Oroszország pedig azt mondta, hogy nem fog tárgyalni Volodimir Zelenszkij elnökkel, csak a nyugati irányítóival.
Az “izraeli modellről” először a múlt hónapban tett említést a New York Times, amely azt úgy írta le, mint egy időben korlátozott kötelezettségvállalást a nyugati fegyverek Ukrajnába irányuló áramlásának fenntartására. Az Egyesült Államok és szövetségesei csak 2022-ben több mint 100 milliárd dollár értékben szállítottak Kijevnek fegyvereket, lőszert és felszerelést.
Biden az interjúban azt mondta, hogy számára prioritás “a NATO egyben tartása”, mert az ő és az amerikai hírszerző közösség értékelése szerint a blokk felbomlása Oroszország egyik politikai célja. Azt is elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a két évvel ezelőtti genfi csúcstalálkozón amerikai kötelezettségvállalást kért arra, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz, de Biden ezt a blokk “nyitott ajtók politikájára” hivatkozva elutasította.