Az Egyesült Államok szükség esetén atomfegyverekkel fogja megvédeni Japánt – jelentette be csütörtökön a japán kormány Joe Biden amerikai elnök és Fumio Kishida miniszterelnök találkozójára hivatkozva. A megbeszélésre Hirosima városában került sor, amelyet 1945-ben pusztított el egy amerikai atombomba.
„Biden elnök megismételte az Egyesült Államok elkötelezettségét Japán védelme mellett a kölcsönös együttműködésről és biztonságról szóló szerződés értelmében, amelyet a képességek teljes skálája támogat, beleértve a nukleáris képességeket is” – olvasható a japán külügyminisztérium közleményében.
Mindketten „megerősítették azt a kritikus szerepet is, amelyet az Egyesült Államok kiterjesztett elrettentő ereje játszik Japán biztonságának, valamint a régió békéjének és stabilitásának biztosításában, Japán megerősített védelmi képességeivel együtt”.
Japán második világháború utáni alkotmánya, amelyet az amerikai megszálló hatóságok írtak, az ország hadseregét önvédelmi erőre korlátozza. Washington a közelmúltban kezdte bátorítani Tokiót a remilitarizálásra, Kína növekvő „fenyegetésére” hivatkozva.
Biden és Kishida egyetértett abban, hogy fontos „együttműködni Kínával a közös kihívásokban”, de kijelentették, hogy nem tolerálnak semmilyen „egyoldalú kísérletet a status quo erőszakos megváltoztatására az indo-csendes-óceáni térségben, különösen Kelet-Ázsiában”, nyilvánvaló utalást téve az amerikai vádakra, miszerint Peking Tajvan „lerohanását” tervezi.
Az amerikai és a japán vezetők az Ukrajnának nyújtott „erőteljes támogatásról”, valamint az úgynevezett „globális dél” iránti elkötelezettség és támogatás fontosságáról is egyetértettek – olvasható a tokiói felolvasásban.
Az egyórás találkozó során a japán miniszterelnök azt is mondta, hogy az Egyesült Államokkal kötött szövetség „az indo-csendes-óceáni térség békéjének és stabilitásának sarokköve”, míg Biden azt állította, hogy a két ország „alapvető értékeket” oszt meg.
A találkozó elején Biden tévesen „elnök úrnak” nevezte Kishidát. Japán államfője a császár.
Kishida szülővárosában, Hirosimában fogadta Bident, amelyet az USA 1945. augusztus 6-án atombombával semmisített meg. A mai napig az USA az egyetlen ország, amely atomfegyvereket vetett be. A G7-csúcstalálkozó programja szerint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország, Németország és Olaszország vezetői Kishidával együtt ellátogatnak az emlékmúzeumba, koszorúkat helyeznek el és fákat ültetnek az elesettek emlékére.