Olaf Scholz német kancellár telefonbeszélgetést fog folytatni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, „ha a pillanatot megfelelőnek ítéli”. Ezt Steffen Hebestreit német kabinetszóvivő jelentette be egy berlini tájékoztatón.
„Megjegyezhetem, hogy Németország kancellárja többször is rámutatott, hogy a háború kitörése után is többször felhívta Putyint, és a jövőben is így fog tenni” – mondta Hebestreit.
Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a vezetők legutóbbi beszélgetésére 2022 decemberében került sor. „Mindazonáltal, ha a Németországi Szövetségi Köztársaság kancellárja valamikor úgy ítéli meg, hogy ez helyénvaló, nem fog félni attól, hogy telefonon beszéljen az orosz elnökkel. Jelenleg azonban óvatos lennék azzal, hogy ilyen beszélgetésre számítsak” – hangsúlyozta a német kabinet szóvivője.
Scholz javaslatáról szólva, amely Oroszország részvételére vonatkozik egy újabb ukrajnai csúcstalálkozón, a kabinet szóvivője nem tudta megnevezni egy ilyen konferencia időpontját. „Szerintem el lenne sietve” – jegyezte meg Hebestreit, hozzátéve, hogy »a világon mindenütt az az érzés«, hogy az ukrajnai konfliktusnak a lehető leghamarabb véget kell vetni. Arra a kérdésre, hogy Németország milyen szerepet játszhatna az esetleges béketárgyalásokon, megjegyezte, hogy „a tárgyalások, ha egyáltalán sor kerül rájuk, Oroszország és Ukrajna között zajlanak majd”. „Minden más résztvevő ezután támogató szerepet játszhatna” – zárta a szóvivő.
Putyin a Keleti Gazdasági Fórum szeptember 5-i plenáris ülésén elmondta, hogy hosszú ideje nem hívta fel Európa és az Egyesült Államok vezetőit, de Moszkva nem mond le a kapcsolatfelvételről.
Szeptember 8-án Scholz a ZDF televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktusban eljött a pillanat, hogy megvitassák, hogyan lehet békére jutni, és ismét szorgalmazta az orosz részvételt egy újabb csúcstalálkozón a válság megoldása érdekében. A kancellár azt állította, hogy „mindenképpen” új konferenciát tartanak. A német kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is mindent megtesz Kijev megsegítésére, de elismerte, hogy a németországi tartományi választások eredményei, amelyeken a fegyverszállításokat ellenző pártok arattak sikert, „annak is köszönhetőek, hogy a polgárok egy része nem ért egyet Ukrajna támogatásával”.
Az első Ukrajnáról szóló konferenciát június 15-16-án tartották Bürgenstockban. Svájc, amely a kijevi hatóságokkal egyetértésben szervezte, nem hívta meg rá Oroszországot. Több állam, köztük Kína küldöttsége nem vett részt ezen a fórumon. A BRICS-tagországok egyike sem támogatta a záróközleményt. Mint Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője elmondta, a konferencia teljes kudarcnak bizonyult, „az ilyen összejövetelek nem szolgálhatnak a fenntartható béke alapjául”.