Oroszország öt napot adott Belorussziának hogy rendezze a gázszállításoknál felgyülemlett 192 millió dollárnyi adósságát. A szakértők nem csak az adósság miatt tartják valószínűnek a gázszállítások csökkentését a szomszédos országba, hanem amiatt is, hogy eltérő Moszkva és Minszk álláspontja a Vámunió kialakításával kapcsolatosan. Belorusszia 2009-es árat fizet az orosz gázért, de még ezt is magasnak tartja. Ugyanakkor Alekszej Miller, a Gazprom vezetője úgy látja, hogy Minszknek vannak pénzügyi tartalékai a fizetésre. Amennyiben az adósságot rövid időn belül nem rendezik, Oroszország kénytelen lesz korlátozni a szállításokat, ahogyan ezt a szerződés előirányozza -figyelmeztetett Dmitrij Medvegyev.
„Találkoztam partnerünkkel és szövetségesünkkel, Alekszandr Grigorjevics Lukasenkoval, Fehéroroszország elnökével. A különféle kérdések megvitatásakor feltettem neki a kérdést, a Gazprom iránti adósságuk felszámolásáról. Alekszandr Grigorjevics azt mondta, hogy ennek a nehéz pénzügyi helyzet az oka. De most mindenkinek nehéz, ez tehát nem elégséges magyarázat.”
Valószínű, hogy a kapcsolatok kiéleződése összefügg Alekszandr Lukasenko nemrégiben lezajlott moszkvai látogatásával, amely során találkozott Dmitrij Medvegyev elnökkel és Vlagyimir Putyin miniszterelnökkel. A tárgyalások egyik célja számára az volt, hogy elérje az exportvám csökkentését a Fehéroroszországba szállítandó összes kőolajra. De Moszkva erre egyelőre nincs kész és ajánlotta, hogy várjanak, amíg 2012-ben létrejön az egységes gazdasági térség. Minszk viszont a kőolajszármazékokra kirótt illetékek eltörlését feltételnek tekinti a Vámunióba való belépéshez, amelynek Oroszországon és Kazahsztánon kívül Fehéroroszország lenne a tagja. A látogatás során nem jutottak egységes álláspontra.
Van még egy téma, ahol Minszk és Moszkva nem jutott közös nevezőre, pedig a Nyugat-Európából Fehéroroszország területére behozott gépkocsik vámját illeti a Vámunió keretében. A beloruszok szerint a Vámunióban való részvételüket nehezítik azok a korlátozó intézkedések, amelyeket irányukban alkalmaz Oroszország.
Ugyanakkor Belorusszia nem akar a Vámunió „ sírásója” lenni, sem gazdasági, sem pedig politikai szempontból – jelentette ki Jelena Rakova ismert belorusz közgazdász.
„A belorusz hatóságoknak szükségük van Oroszország támogatására a közelgő elnökválasztáson. Ezen kívül az Oroszországba irányuló export túlságosan is fontos a belorusz gazdaság számára. „
Ugyanakkor Alekszandr Lukasenko folytatja a nyilatkozatokat arról, hogy erősíti külpolitikájában az európai vektort. De Brüsszelben a Belorussziának szóló gazdasági preferenciákat kötik a demokratikus átalakításokhoz és a választási törvénykezés liberalizálásához még az elnökválasztást megelőzően.” Természetesen” Minszk nem váltja be az európaiak várakozásait, így az EU-felé való byitással fenyegetőzés láthatóan csak kamu, hogy az oroszokat ingerelje, és jobb alkupozícióba kerüljön Moszkvával. Így Belorusszia belépése a Vámunióba a realitások által diktált követelmény.