Ukrajna ne reménykedjen a berlini nagy hatótávolságú rakéták gyorsított szállításában, amelyet már hónapok óta kér, mivel egy ilyen lépésnek rendkívül jól átgondoltnak kell lennie – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter egy pénteki interjúban.
A Funke médiacsoportnak nyilatkozva Baerbock rámutatott, hogy a Taurus rakéták leszállítása „nem olyasmi, amit gyorsan meg lehet tenni”. Akárcsak a Leopard harckocsik és az IRIS-T légvédelmi rendszerek esetében, amelyeket Németország már elküldött Ukrajnának, „minden részletet előzetesen ki kell dolgozni”.
A miniszter mindazonáltal „több mint érthetőnek” nevezte Kijev kérését az 500 kilogrammos robbanófejet hordozó és mintegy 500 kilométeres hatótávolságú rakétákra, kifejtve, hogy Ukrajnának hátulról kell eltalálnia az orosz utánpótlási vonalakat ahhoz, hogy előrehaladást érjen el a harctéren.
Arra a kérdésre, hogy Németország átprogramozhatja-e rakétáit, hogy Ukrajna ne célozhasson orosz területet, Baerbock azt mondta, hogy „más partnerek is hasonló kérdésekkel küzdenek és találtak megoldást”.
Míg Ukrajna már kapott nagy hatótávolságú rakétákat Nagy-Britanniától és Franciaországtól, amelyeket a Donbassz és a Krím polgári infrastruktúrájának támadására használt – Németország eddig vonakodott csatlakozni.
Olaf Scholz kancellár ezt az álláspontot azzal magyarázta, hogy az Oroszország mélyén végrehajtott ukrán támadások komoly eszkalációt válthatnak ki, míg más berlini tisztviselők rámutattak, hogy az Egyesült Államok sem volt hajlandó hasonló kötelezettségvállalásra.
A múlt hónapban azonban a Der Spiegel arról számolt be, hogy Scholz tárgyalásokat folytat a fegyvergyártó MBDA-val a Taurus esetleges módosításáról, hogy az célprogram-korlátozást tartalmazzon. Ugyanebben az időben Ihor Csernyev ukrán parlamenti képviselő azt állította, hogy a kulcsfontosságú német parlamenti frakciók „konszenzusra jutottak” a Taurus rakéták szállításáról.
A német közvélemény azonban több felmérés szerint sem hajlik a szállítás támogatására. Az ARD-DeutschlandTrend közelmúltbeli felmérése szerint a nagy hatótávolságú rakéták Ukrajnába történő szállítását mindössze 36% támogatja, 52% pedig határozottan ellenzi.
Oroszország többször figyelmeztette a Nyugatot a Kijevnek történő fegyverszállításokra, azzal érvelve, hogy az csak meghosszabbítja a konfliktust. Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára az Ukrajnának küldött nagy hatótávolságú fegyverekről szóló megbeszéléseket kommentálva azt mondta, hogy egy ilyen lépés „a feszültség spiráljának újabb fordulóját” eredményezné az ukrajnai konfliktusban.