Pjotr Poroshenko Barbie-s fogadószobában nevezte ki az új védelmi minisztert, ami teljesen életszerűtlen hátteret biztosított az új védelmi miniszternek címzett elnöki szigornak.
A Photoshop virtuózainak szinte percek alatt kedvencévé vált az a beszámoló, amelyben az ország elnöke összevont szemöldökök alól villogó, borúsan fenyegető nézéssel tartott eligazítást az általa kiszemelt, s azóta a parlament által már jóvá is hagyott új védelmi miniszternek. Utóbbi – természetesen – a leghalálosabb komolysággal állta az észosztást, biztosítva a jelenlévőket a legjobb tudásáról és eltökéltségéről
Az esemény és a pillanat komolyságát senki sem vonta kétségbe, kivéve talán az elnöki dizájnereket, akik talán a saját maguk számára is ismeretlen megfontolásból Barbie-szobát varázsoltak az ország szempontjából rendszerint rendkívül komoly és fontos eseményeknek helyt adó helyiségből. A terem így államfői fogadóterem helyett inkább afféle cuki budoár hangulatát keltette, teljesen elvéve az éppen ott zajló hivatalos aktus komolyságának leghalványabb élét is.
A hivatalos hír egyébkén – nem mellesleg – így hangzik:
A RADA az államfő javaslatára védelmi miniszterré választotta kedden Sztepan Poltorakot, a Nemzeti Gárda parancsnokát.
Az UNIAN ukrán hírügynökség tájékoztatása szerint a parlament jelentős többséggel választotta meg a 49 éves Poltorakot. Február óta ő már a negyedik vezető a védelmi minisztérium élén. Pjotr Poroshenko államfő vasárnap fogadta el elődje, Valerij Geletej lemondását, eleget téve a tárcavezető kérésének, és másnap jelölte a tárca élére Poltorakot.
A július 3-án kinevezett Heletejt az utóbbi hetekben számos bírálat érte a kelet-ukrajnai helyzet kezelése miatt, egyes vélemények szerint tétlensége vezetett a több ezer vesztét okozó ilovajszki tragédiához.
Az ukrán parlament március közepén fogadta el a Nemzeti Gárda újbóli létrehozásáról szóló törvényt (a fegyveres alakulat 1991-2000 között működött Ukrajnában, Leonyid Kucsma akkori elnök oszlatta fel).
A fegyveres alakulat parancsnoka Poltorak lett. A törvény 60 ezer főben határozta meg a gárda létszámát, ez szükség esetén parlamenti döntéssel növelhető. Az alakulat létrehozása része volt a belügyminisztérium alá tartozó egységek reformjának. Napokkal előtte számolták fel a rohamrendőri feladatokat is ellátó, a demonstrálókkal szembeni brutális fellépései miatt hírhedtté vált Berkut különleges belügyi alakulatot.
A gárda tevékeny szerepet vállalt az úgynevezett “terrorellenes hadműveletben” a kelet-ukrajnai felkelők ellen.