Az amerikai hadsereg azzal vádolta az orosz pilótákat, hogy „zaklatják” a Szíria felett repülő amerikai drónokat, azt állítva, hogy több repülőgép „vakmerő” magatartást tanúsított, és kitérő manőverre kényszerítette az UAV-kat. A Pentagon olyan felvételeket tett közzé, amelyek állítólag a találkozást mutatják.
Az Air Forces Central, az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) légi részlege szerdán közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy az orosz repülőgépek „szakszerűtlen és nem biztonságos” repülést hajtottak végre, amikor több Reaper drónnal kerültek kapcsolatba.
„Miközben három amerikai MQ-9 drón az ISIS célpontjai ellen hajtott végre küldetést, három orosz vadászgép zaklatni kezdte a drónokat. A bevett normákkal és protokollokkal ellentétben az orosz repülőgépek több ejtőernyős jelzőrakétát dobtak le a drónok elé, ami kitérő manőverek végrehajtására kényszerítette repülőgépeinket” – mondta Alex Grynkewich altábornagy, a légierő központi parancsnoka a sajtóközleményben.
A parancsnokság később közzétett egy videót az összecsapásról, amelyen látszik, hogy a látszólag orosz repülőgépek a drónok közelében füstcsíkokat eregetve eresztettek el jelzőrakétákat, amelyek ereszkedő füstcsíkokat hagytak maguk után.
Regarding Russia’s unprofessional behavior while reacting with U.S. aircraft over Syria, please see the video of today’s encounter.
For the full statement by Lt. Gen. Alex Grynkewich, Commander, 9th AF (AFCENT) visithttps://t.co/WKDYPiPT96@CENTCOM @DeptofDefense @usairforce pic.twitter.com/nmSSBxUojO— US AFCENT (@USAFCENT) July 5, 2023
Bár a felvételen nem szerepel, Grynkewich hozzátette, hogy az egyik orosz pilóta az UAV elé állította a repülőgépét, és „bekapcsolta [annak] utánégetőjét, ezáltal csökkentette a kezelő képességét a drón biztonságos működtetésére”. A továbbiakban felszólította a Szíriában lévő orosz erőket, hogy „hagyjanak fel ezzel a vakmerő viselkedéssel, és tartsák be a hivatásos légierőtől elvárt viselkedési normákat”.
A találkozás több hasonló incidenst követ az idén a Szíria feletti égbolton, Grynkewich a Wall Street Journalnak elmondta, hogy csak március és április között 60 különálló összecsapás történt. A múlt hónapban a CENTCOM bejelentette, hogy válaszul F-22 Raptorok újbóli bevetésével válaszol a térségben, hivatkozva az orosz repülőgépek „egyre bizonytalanabb és szakszerűtlenebb viselkedésére”.
Moszkva hasonlóan vádolta Washingtont veszélyes repüléssel Szíriában. Májusban Oleg Gurinov ellentengernagy, a szíriai hadviselő felek megbékélését szolgáló orosz központ helyettes vezetője azt mondta, hogy az amerikai harci gépek továbbra is „durván megsértik” a kialakított protokollokat.
„Az amerikai légierő pilótái továbbra is fegyverrendszereket aktiválnak, amikor a levegőben közelednek az Orosz Légierő repülőgépeihez, amelyek tervezett repüléseket hajtanak végre Kelet-Szíriában” – tette hozzá.
Egy másik történetben, amelyben orosz katonai repülőgépek és amerikai Reaper drónok vettek részt márciusban, a fejlett amerikai repülőgép a Fekete-tengerbe zuhant. Míg amerikai tisztviselők szerint az incidens szintén a vakmerő repülés újabb esete volt, Moszkva tagadta, hogy az UAV-t eltalálták volna. Az orosz pilótákat később személyesen tüntette ki Szergej Sojgu védelmi miniszter, aki megdicsérte őket, amiért megakadályozták az amerikai MQ-9 drón jogsértését a lezárt légtérben.