Az Egyesült Államok pénteken újabb szankciókat jelentett be Kína ellen, amelyek hat, Peking feltételezett megfigyelési programjához kapcsolódó vállalatot érintenek. A lépés azután történt, hogy egy kínai „kémballont” észleltek és lelőttek az amerikai légtérben.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium közleményében azt írta, hogy a szervezetek azért kerültek feketelistára, mert támogatják Kína „katonai modernizációs törekvéseit, különösen azokat, amelyek az űrkutatási programokkal kapcsolatosak”. Ezek közé tartoznak a Peking által hírszerzésre és felderítésre használt léghajók, léggömbök és kapcsolódó anyagok.
Az új korlátozások megnehezítik a szankcionált vállalatok számára az amerikai technológiák beszerzését. A célpontok közé tartozik a Beijing Nanjing Aerospace Technology és a China Electronics Technology Group Corporation 48. Kutatóintézete.
Kína „nagy magasságú léggömbök használatával sérti szuverenitásunkat és veszélyezteti az USA nemzetbiztonságát” – jelentette ki Alan Estevez ipari és biztonsági kereskedelmi államtitkár. Szerinte a szankciók egyértelművé teszik, hogy a Washington nemzetbiztonságát aláásni kívánó szervezetek „el lesznek zárva az amerikai technológiákhoz való hozzáféréstől”.
A „kémballon” története a múlt héten kezdődött, amikor a Pentagon közölte, hogy egy feltételezett kínai megfigyelő léggömböt észleltek az amerikai Montana állam felett. Két nappal később egy F-22-es vadászrepülőgép lelőtte azt a Dél-Karolina partjainál. Míg a Pentagon azzal vádolja Kínát, hogy a léggömböt az Egyesült Államokban lévő „stratégiai helyszínek megfigyelésére” használta, Peking „polgári eszköznek” minősítette a léggömböt, amely vis maior körülmények miatt tévedt az USA területére.
A kínai külügyminisztérium szerint egyes amerikai politikusok és médiumok „felfújták” az incidenst ürügyként, hogy „támadják és bemocskolják Kínát”, és megismételte, hogy Peking „soha nem sértette meg egyetlen szuverén ország területét és légterét sem”. Azokat az állításokat, amelyek szerint Kína egy léghajó-megfigyelő rendszerrel vette célba az Egyesült Államokat, nem másnak, mint „információs hadviselésnek” minősítette.
Joe Biden amerikai elnök bírálatok kérésztüzébe került az incidens kezelése miatt, és számos törvényhozó mindkét oldalról azt kifogásolta, hogy a léggömböt hamarabb le kellett volna lőni. Biden azonban azt mondta, hogy biztonsági aggályok miatt nem akarta megsemmisíteni a szárazföld felett a légi járművet, hozzátéve, hogy nem tekinti az incidenst súlyos biztonsági incidensnek.
Pénteken a Pentagon is közölte, hogy az elnök „óvatosságból” elrendelte egy Alaszka közelében lévő azonosítatlan magaslégköri objektum lelövését. A tárca közölte, hogy nem tudja, kihez tartozik az objektum, de megjegyezte, hogy „ésszerű veszélyt jelentett a polgári repülés biztonságára”.