Az ukrán hadsereg kételyeinek adott hangot, miután Lengyelország és Szlovákia ígéretet tett arra, hogy átadja néhány MiG-29-es vadászrepülőgépét, mondván, hogy az öregedő repülőgépek jó kiegészítésnek számítanak, de korlátozott segítséget jelentenek, miközben ők „modern”, amerikai gyártmányú gépeket követelnek helyettük.
Andrzej Duda lengyel elnök csütörtökön jelentette be a közelgő fegyverszállítást, megjegyezve, hogy Varsó négy „teljesen működőképes” MiG-29-est küld valamikor „az elkövetkező napokban”, az első adagot az összesen mintegy tucatnyi repülőgépből.
„Ezek a MiG-ek még mindig szolgálatban állnak a lengyel légierőnél. Utolsó éveikben járnak, de nagyrészt még mindig teljesen működőképesek” – mondta a repülőgépekről, amelyek első változata 1983-ban állt szolgálatba a Szovjetunióban.
Bár Mateusz Morawiecki miniszterelnök keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a szállítások akár hat hétig is eltarthatnak, úgy tűnik, hogy a menetrend előre tolódott, és Duda kijelentette, hogy Lengyelország most már „a küszöbön” áll, hogy a repülőgépeket Ukrajnába küldje. Továbbra sem világos, hogy a repülőgépeket hogyan szállítják át a határon, és mikor érkeznek meg.
A bejelentést követően Kijev közölte, hogy bár „hálás” a fegyverekért, a szovjet gépek nem lesznek elegendőek, Jurij Ignat, a légierő szóvivője pedig megjegyezte, hogy azok „valószínűleg nem fogják drámaian megváltoztatni a helyzetet a frontvonalon”.
„A MiG-ek nem oldják meg a feladatainkat, nekünk F-16-osokra van szükségünk” – mondta újságíróknak, hozzátéve, hogy bár a MiG-ek „segítenének megerősíteni képességeinket, Ukrajnának többcélú nyugati repülőgépekre van szüksége ahhoz, hogy előnyre tegyen szert az ellenséggel szemben”.
Moszkva egyelőre nem kommentálta a MiG-ek átadását, de többször felszólalt a Kijevnek szánt külföldi fegyverszállítmányok ellen, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust, és lehetetlenné teszik a tárgyalásos rendezést.
Annak ellenére, hogy Ukrajna továbbra is amerikai vadászgépeket követel, a Fehér Ház elutasította ezt a lépést, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, John Kirby pedig újságíróknak azt mondta, hogy Lengyelország döntése „nem változtatja meg a döntésünket az F16-osokkal kapcsolatban”. Washington azonban a konfliktus korábbi szakaszában hasonló vörös vonalakat húzott más haditechnikai eszközök, például a Patriot rakétaegységek tekintetében is, de később megváltozott az álláspontja, és engedélyezte a Kijevnek történő szállítást.
Varsó korábban azt mondta, hogy csak egy nemzetközi koalíció részeként biztosítana vadászgépeket, de úgy tűnik, hogy egyedül halad a tervvel. Bár a NATO-tag Szlovákia nemrégiben jelezte, hogy esetleg hajlandó lenne saját MiG-29-eseket szállítani, végleges döntés még nem született.