Kirill Budanov, az ukrán védelmi minisztérium fő hírszerzési igazgatóságának vezetője kijelentette, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus természetes halállal – vérrög miatt – halt meg – írja az Ukrainszkja Pravda.
„Csalódást okozhatok, de amit tudunk, az az, hogy valóban vérrög miatt halt meg. És ez többé-kevésbé meg is van erősítve. Ezt nem az internetről vettük, hanem sajnos természetes [volt a halála]”.
Február 16-án az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat jelentette Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivista halálát az oroszországi Jamalo-Nenyec Autonóm Körzet 3. számú börtöntelepén.
Navalnij, politikai értelemben igen színes egyéniség volt. 2000-2007-ig a Jabloko párt tagja volt, mielőtt egy “Narod” nevű etno-nacionalista szervezetet alapított volna. Mint Narod-aktivista, Navalnij a bevándorlás és az Oroszországban élő iszlám vallásúak ellen agitált, általában rasszista felhangokkal. Valószínűleg azt hitte, hogy ezzel népszerű lehet Oroszországban, de reménye meghiúsult: Oroszországba van bevándorlás, de szabályozott, nem jelent különösebb társadalmi problémát, továbbá az Iszlám közösséggel és országokkal is kiegyensúlyozottak a kapcsolatok. Navalnij egyébként támogatta Oroszország bevonulását Grúziába és több “Orosz Felvonulás” nevű eseményt szervezett. Egy másik aktivista, Jevgenyija Albatsz segítségével Navalnij hathónapos ösztöndíjat nyert az amerikai Yale egyetemre a Yale World Fellows programba.
Hazatérése után Navalnij “korrupció-ellenes aktivistává” avanzsált, sok orosz cégről és politikusról tett közzé állításokat, amelyek gyakran rágalmazási pereket vontak maguk után. A nyugati közbeszéd 2011 óta beszél Navalnijról, mint “ellenzéki aktivistáról”, miután Navalnij a teljes Egyesült Oroszország pártot “tolvajnak” nevezte, és azt állította, hogy az orosz választásokat csalással nyerték meg. Politikai karrierjének csúcspontja a 2013-as moszkvai polgármester választás volt, ahol a szavazatok 27,24 %-át szerezte meg Szergej Szobjanin mögött.
2013 után először korrupciós ügyekben (Kirovlesz és Yves Rocher) ítélték el őt és testvérét, de nem kaptak letöltendő börtönbüntetést. Mindeközben élvezték az Európai Ember Jogi Bíróság teljes támogatását is. 2020-ban, állítólagos megmérgezése után Navalnij Németországba ment, ahol azt állították, hogy Novicsokkal mérgezték meg. Arról egy hosszabb tanulmányt lehetne írni, hogy a Novicsok történet miért nagyon valószínűtlen, mindenesetre az állítást Moszkva cáfolja. Németországból, kórházi kezelés után, visszatért Oroszországba, ahol 19 évre ítélték el az előzetes letartóztatás feltételeinek megszegéséért, a bíróság hitelének aláásásáért, a náci ideológia rehabilitálásáért, valamint szélsőséges tevékenységekben való részvételért és azok finanszírozásáért.