A német kormány pénteken frissítette az Ukrajnának átadott katonai szállítmányok listáját, a legújabb tétel aknamentesítő harckocsikat, felderítő rendszereket és tarackokat tartalmaz. Berlin emellett további 40 Marder gyalogsági harcjármű Kijevbe küldésére tett ígéretet.
A közlemény szerint Ukrajna öt autonóm mobil megfigyelő SurveilSPIRE platformot kapott Németországtól. A gyártójuk, az észt Defsecinel cég szerint a pótkocsis komplexumok drónfészekkel és „beépített AI felderítő szoftverrel” vannak felszerelve, és állítólag nincs szükségük a terepen operátorokra. Emellett Berlin nagy hatótávolságú Vector felderítő drónokat is szállított Kijevnek.
A legutóbbi katonai segélycsomag két Wisent 1 aknamentesítő harckocsit és 11 aknamentesítőt a szovjet gyártmányú T-72-es harckocsikhoz. Németország két szlovák gyártmányú Zuzana 2 önjáró löveget is szállított egy Dánia és Norvégia által közösen finanszírozott projekt keretében.
A kormányzati jelentés szerint Berlin azt tervezi, hogy 2022-hez képest több mint kétszeresére növeli a NATO biztonsági kapacitásépítési kezdeményezésének finanszírozását. A program célja, hogy „támogatást nyújtson” a katonai blokk „partnereinek”. Tavaly Németország 2 milliárd eurót (2,21 milliárd dollár) költött a programra. A 2023-as évre 5,4 milliárd eurót (5,95 milliárd dollár) különített el a projektre.
„Ezeket a pénzeszközöket elsősorban az Ukrajnának nyújtandó katonai segítségnyújtásra kell felhasználni” – áll a kormányjelentésben, hozzátéve, hogy „további engedélyeket” adtak „a következő években” 10,5 milliárd euró (11,58 milliárd dollár) összegű kötelezettségvállalásokra.
Az Ukrajnának szánt német katonai segélyek listája összesen 60 Marder-t, valamint 100 Leopard 1A5 fő harckocsit tartalmaz, a megfelelő nehézgépekhez szükséges lőszerrel együtt. Berlin emellett 25 500 darab 155 mm-es tüzérségi lövedéket és 18 000 darab hordozható páncéltörő fegyvert kíván Kijevbe küldeni.
Németország már korábban is szállított az ukrán erőknek 10 Leopard 1A5 harckocsit és 18 modernebb Leopard 2A6 harckocsit, valamint 40 Marder-t egy masszív nyugati katonai segélyakció részeként a Kijev sokat hangoztatott offenzívája előtt. A német gyártmányú nehézgépek egy részét, köztük a Leopard harckocsikat, az ukrán hadművelet megkezdését követően az orosz csapatok azóta vagy megsemmisítették, vagy lefoglalták.
A kijevi offenzíva eddig nem hozott kézzelfogható eredményeket, és nem változtatta meg jelentősen a frontvonalakon kialakult helyzetet, mintegy két hónappal a június elején indított offenzíva után. Pénteken, amikor Berlin éppen frissítette a Kijevnek szánt katonai segítségnyújtási listáját, Moszkva frissített adatokat közölt a becsült ukrán áldozatokról.
Ukrajna több mint 43 ezer katonát veszített az offenzíva során – közölte az orosz védelmi minisztérium. Több mint 4900 darab ukrán nehézfegyverzetet semmisítettek meg június eleje óta, köztük 25 német gyártmányú Leopard harckocsit, hét francia gyártmányú AMX-10 RC „kerekes harckocsit” és 21 amerikai gyártmányú Bradley gyalogsági harcjárművet – tette hozzá.
Oroszország többször figyelmeztetett arra, hogy az Ukrajnának történő további fegyverszállítások csak meghosszabbítják a konfliktust és az emberi szenvedést. Azzal is vádolta Washingtont, valamint európai és más európai szövetségeseit, hogy semmibe veszik az ukrán katonák életét.