Az ukrajnai békés rendezés mellett és az ellen, hogy a nyugati országok fegyvert küldjenek Kijevbe, tüntetést tartottak szerdán Budapesten. A demonstrációt a Fórum a Békéért civil mozgalom, tíz politikai és társadalmi szervezet összefogása szervezte, a Magyar Békekör kezdeményezésére.
Mintegy 200-an gyűltek össze a csúcsforgalom idején a magyar főváros egyik legforgalmasabb helyén, a Nyugati téren. A tüntetők „Békét akarunk” és „Kilépés a NATO-ból” feliratú táblákat vittek magukkal. A munkából hazatérő járókelők közül sokan megálltak, hogy meghallgassák a civil szervezetek vezetőinek beszédeit, amelyekben az ukrajnai háborúskodás kiterjesztésének megakadályozására és Magyarország belerángatása ellen szólítottak fel.
A tüntetésen a Békefórum nevében az ország polgáraihoz és kormányához intézett felhívást adtak át. A TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére, hogy a dokumentumot eljuttatják-e Orbán Viktor miniszterelnök hivatalába, Simó Endre, a Magyar Békekör elnöke azt mondta: „Már náluk van”.
A fórum felhívása:
A dokumentum szerint a magyarországi béke veszélyben van, mivel „nyugati szövetségeseink, a hazai politikai és katonai körökkel szövetkezve, háborúba akarnak kényszeríteni minket Ukrajna oldalán, Oroszország ellen”.
„Azt akarják, hogy adjuk fel a békepárti politikánkat, küldjünk fegyvereket és katonákat Ukrajnába, és ismét háborúzzunk Oroszországgal, ezúttal a NATO-val együtt”.
A tüntetők „hangot akarnak adni a józan gondolkodású többség háborúellenes akaratának”, és megállítani „azokat, akik a profitot mások élete elé helyezik, és készek feláldozni az egész világ békéjét önző hatalmi céljaik oltárán”.
„Jelentsük ki, hogy a magyar nép nem kíván áldozatot hozni a népet elnyomó és honfitársait ágyútölteléknek használó züllött kijevi klikk hatalmáért, sem azokért, akik hatalmon akarják tartani” – áll a felhívásban.
A felhívás kifejezi támogatását a magyar kormány béketörekvései iránt, de sürgeti, hogy Oroszországgal szemben kompromisszummentesebb és következetesebb álláspontot képviseljen.
„A kormány döntse el, hogy agresszornak tekinti-e Oroszországot, vagy elismeri biztonsági követeléseinek jogosságát, és aktív semlegességi politikát folytat az Oroszországgal való megbékélés érdekében” – olvasható a dokumentumban.
Magyarországnak fel kellene hagynia az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatással, ehelyett ezeket a pénzeket a magyar emberek megsegítésére kellene fordítania, akik maguk is nehézségekkel küzdenek a szomszédos országban zajló fegyveres konfliktus és az Oroszország elleni uniós szankciók miatt.
„Mi nem a konfrontációban, hanem a jó kapcsolatokban vagyunk érdekeltek Kelettel és Nyugattal egyaránt. Itt, Európa szívében, a történelmi háborúk útján, számunkra létkérdés a békés együttműködés a Nyugattal, amellyel kereskedelmünk 80%-át bonyolítjuk, és Oroszországgal, amely energiaszükségletünk 80%-át fedezi. Minden érdekünk a békéhez és a haladáshoz kapcsolódik” – áll a dokumentumban.