Az OMV osztrák energetikai vállalat az elmúlt negyedévben havi átlagban 5,4 terawattóra – azaz több mint 55 millió köbméter – orosz földgázt vásárolt – derül ki a vállalat keddi közleményéből.
Ez a mennyiség több mint kétszerese a tavalyi importnak ugyanebben az időszakban az OMV teljes ausztriai és németországi szállítását tekintve.
A vásárlás része a vállalatnak az orosz Gazprommal kötött hosszú távú megállapodásának – közölte az OMV.
„A jövőbeli szállítási mennyiségekkel kapcsolatos bizonytalanság továbbra is fennáll, és további jelentős veszteségeket eredményezhet, különösen abban az esetben, ha a tényleges szállítások jelentősen eltérnek a nominált mennyiségektől” – áll a közleményben.
A jelentés szerint 2022 harmadik negyedévében az OMV összesen havi 2,5 terawattóra (TWh) gázt – ami több mint 25 millió köbmétert (mcm) jelent – importált a Gazpromtól Ausztria és Németország ellátására. A következő negyedévben a szállítás némileg nőtt, 2,8 TWh-ra (29 mcm-ig), és a teljes mennyiség Ausztriába áramlott.
Az idei első negyedévben az OMV átlagosan 4,8 TWh (49,6 mcm) gázt vásárolt a Gazpromtól Ausztria ellátására, míg a második negyedévben a mennyiség 4,9 TWh volt.
Az OMV Ausztria gázszükségletének mintegy 30%-át fedezi. Tavaly a vállalat az elsők között volt, akik beleegyeztek abba, hogy rubelben fizessenek az orosz gázért egy új elszámolási mechanizmus keretében, amelyet Moszkva vezetett be, és amely kötelező az Oroszországgal szemben szankciókat bevezető „barátságtalan országok” számára.
Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója akkor azt mondta, hogy az orosz gázról való lemondás lehetetlen Ausztria számára, és súlyos következményekkel járna gazdaságára és energiabiztonságára nézve.
Stern nemrégiben a Financial Timesnak azt nyilatkozta, hogy az OMV ragaszkodik a Gazprommal kötött hosszú távú szerződéséhez, és nem tervezi, hogy a közeljövőben kilép a megállapodásból. A Gazprommal 2018-ban írták alá a szerződést, amely 2040-ig szól.
„Amíg a Gazprom szállít… addig továbbra is átvesszük ezeket a mennyiségeket a Gazpromtól” – jelentette ki a vezérigazgató.