A brit kormány felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza a kettős adóztatás elleni egyezmény közelmúltbeli felfüggesztését, és kijelentette, hogy a kérdés rendkívül komoly. Moszkva közölte, hogy visszatér a paktumhoz, de csak akkor, ha Nagy-Britannia feloldja az összes oroszellenes szankciót.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a hónap elején írt alá egy rendeletet, amely 38 országgal, köztük az Egyesült Államokkal, az Egyesült Királysággal, az EU-val és más úgynevezett „barátságtalan államokkal” kötött adóegyezmények egyes rendelkezéseit függesztette fel.
A brit kormány pénteken bejelentette, hogy a múlt héten értesítést kapott arról, hogy az 1994-es brit-orosz kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt érinti a döntés.
„A brit-orosz egyezmény nem teszi lehetővé ezt az egyoldalú intézkedést” – olvasható a brit kormány honlapján közzétett közleményben. „A kormány ezt az intézkedést a legnagyobb komolysággal szemléli” – folytatódott a közlemény, hozzátéve, hogy „az Egyesült Királyság felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza a felfüggesztést”.
„Az Egyesült Királyság úgy véli, hogy a szerződés továbbra is hatályban marad, és továbbra is betartja annak feltételeit. A kormány mérlegeli a következő lépéseket” – zárul a közlemény.
A szerződés felfüggesztésével az orosz állampolgárok vagy vállalatok által Nagy-Britanniában szerzett osztalékok, kamatok és jogdíjak Oroszországban adóznak, és fordítva, amennyiben az Egyesült Királyság úgy dönt, hogy megadóztatja állampolgárait Oroszországban. Az adókulcsok 15, vagy 20 százalékosak lesznek – jelentette az orosz Interfax hírügynökség.
A Nagy-Britanniában dolgozó oroszok által befizetett jövedelemadót továbbra is beszámítják az Oroszországban fizetendő adóba – jelentette az Interfax Alekszej Szazonov pénzügyminiszter-helyettesre hivatkozva.
A rendelet szerint Oroszország csak akkor tér vissza a felmondott szerződések bármelyikéhez, ha „a külföldi államok megszüntetik az Oroszországi Föderáció jogos gazdasági és egyéb érdekeinek, állampolgárainak és jogi személyeinek jogainak megsértését”.
Az orosz pénzügyminisztérium még júniusban törölte a külföldön dolgozó oroszok számára tervezett adóemelést az orosz vállalkozások számára. Szazanov kifejtette, hogy ha ezt az emelést végrehajtották volna, a vállalkozások külföldi leányvállalatok létrehozásával elkerülhették volna azt, megtagadva az orosz kormánytól mind a jövedelemadót, mind a munkáltató által finanszírozott biztosítási járulékokat.