2025 okt 27. hétfő
Telegram
  • Híreim
  • Érdekel
  • Mentve
  • Történet
Orosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-Ukrán
  • Politika
  • Donbassz
  • Gazdaság
Értesítő
  • 🔥
  • Békecsúcs Budapesten
  • Vlagyimir Putyin
  • ukrán válság
  • Oresnyik rakéta
  • BRICS
  • Izrael-Gáza
BetűméretAa
Orosz HírekOrosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-ukrán – percről-percre
  • Mentéseim
  • Érdeklődés
  • Hírfolyamom
  • Donbassz
  • Gazdaság
  • Politika
  • Szíria
  • Ukrajna
  • Világ
Keresés
  • Oldalak
    • Címlap
  • Személyes
    • Hírfolyamom
    • Mentett cikkek
    • Témáim
    • Előzmények
  • Kategóriák
    • Ukrajna
    • Donbassz
    • Gazdaság
    • BRICS
    • Politika
    • Világ
    • Sport
Kövess minket
© 2024 Orosz Hírek
Világ

Az Egyesült Államok visszavonul Nigerből

Utolsó módosítás 2024-04-20 8:04
Megosztva 2024-04-20 17:23
Megosztás
Megosztás

Az Egyesült Államok Nigerben állomásozó csapatainak „rendezett és felelősségteljes kivonást” tervezi – közölte pénteken a külügyminisztérium egyik tisztviselője. Niger katonai kormánya világossá tette, hogy az ott állomásozó 1000 amerikai katona jelenléte nemkívánatos.

Egy pénteki washingtoni találkozón Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes és Ali Lamine Zeine nigeri miniszterelnök vállalta, hogy „megbeszéléseket kezdeményez Niameyben az amerikai csapatok Nigerből történő rendezett és felelősségteljes kivonásának tervezése érdekében” – mondta a tisztviselő több amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

Egy amerikai küldöttség a következő napokban a nigeri fővárosba utazik, hogy megszervezze a kivonulást – tette hozzá a tisztviselő.

A tengerparttal nem rendelkező nyugat-afrikai országban állomásozó nagyjából 1000 amerikai katona többsége a 2016-ban, 100 millió dollárból épített 201-es nigeri légi bázison állomásozik. Az amerikai erők a bázist drónműveletek indítására használták az egész Száhel-övezetben, de a létesítmény azóta feladat nélkül van, hogy tavaly egy katonai csoport megbuktatta Mohamed Bazoum elnök nyugati támogatású kormányát.

Niger új kormánya elkezdte felülvizsgálni a Franciaországgal és az Egyesült Államokkal kötött katonai megállapodásokat, amelyek 2013 óta dzsihadistaellenes műveleteket hajtottak végre a Száhel-övezetben. Ezeket a műveleteket az egész térségben hatástalannak ítélték, és Franciaországot – Niger korábbi gyarmatosítóját – arra utasították tavaly, hogy év végéig vonja ki csapatait.

Az USA a puccsra reagálva felfüggesztette a Nigernek nyújtott fejlesztési segélyeket, de amerikai tisztviselők kezdetben reményüket fejezték ki, hogy az amerikai erők az országban maradhatnak. A Fehér Ház azonban ragaszkodott ahhoz, hogy Niameyben visszatérjen a polgári uralom, és márciusban a nigeri kormány felfüggesztette a Washingtonnal kötött katonai együttműködési megállapodását.

A múlt hétvégén Niameyben tartott megmozduláson kormánytisztviselők több ezer tüntetőhöz csatlakozva követelték, hogy az USA vonja ki végre erőit az országból. A tüntetést szervező helyi civil szervezetek azt állították, hogy az elmúlt évtizedben „exponenciálisan sok” civilt és katonát ölt meg az „importált kereskedő terrorista erő”.

Mivel az Egyesült Államok és Franciaország kiesett a kegyeiből, Niger Oroszországhoz fordult biztonsági igényei kielégítésére. Az ország átmeneti vezetője, Abdourahamane Tchiani a múlt hónapban tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy megvitassák a terrorizmus elleni együttműködést a Száhel-övezetben. Néhány héttel később orosz katonai kiképzők szálltak le Niameyben egy repülőgépnyi felszereléssel – jelentette a helyi média.

Az Egyesült Államok „aggodalmát fejezte ki” Niger Oroszországgal való kapcsolatainak elmélyülése, valamint egy állítólagos uránüzlet miatt Niger és Irán között – közölte a Pentagon a múlt hónapban kiadott közleményében. Niger azonban nem az egyetlen Száhel-állam, amely az elmúlt években erősítette kapcsolatait Moszkvával. Mali és Burkina Faso, amelyekben 2021-ben, illetve 2022-ben megdöntötték a Nyugat által támogatott kormányukat, kiutasították a francia erőket, és új biztonsági és kereskedelmi megállapodásokat kötöttek Oroszországgal.

Címke:NigerUSA

A hozzászólásokat önkéntes moderátor is ellenőrzi.

Bejegyzés megosztása
Facebook VKontakte Telegram Email Link másolása
Nincs hozzászólás

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

- Hirdetés -

Friss

Tusk: Ukrajna még 2-3 évig kész háborúzni Oroszországgal
2025-10-26 20:54
Berliner Zeitung: korrupció és kimerültség az oka az ukrán katonák tömeges dezertálásának
2025-10-26 20:30
Lavrov elárulta az Ultrahangnak, hogy kitől függ a budapesti csúcstalálkozó megtartása
2025-10-26 19:00
Az orosz delegáció harmadik napja tárgyal az Egyesült Államokban
2025-10-26 17:59
Fico: Szlovákia nem vesz részt az ukrán konfliktus uniós finanszírozásában
2025-10-26 15:44
Mutass még

Legolvasottabb

BFM TV: Brigitte Macron férfiként szerepel az adónyilvántartásban is

Már az ukrán csatornákon is Pokrovszk elvesztéséről írnak

Oroszország sikeresen tesztelte az új elrettentő fegyverét és több ezer ukrán katonát kerítettek be

Masszív rakéta- és dróntámadás érte Kijevet az éjjel (videók)

Orbán szerint Putyin értesítette őt, hogy megtorolják az orosz vagyon uniós elkobzását

Ez is érdekelhet

Politika

A CIA megpróbálta beszervezni Winston Churchill-t

2025-10-26 07:16
Politika

Reuters: a Trump-kormányzat újabb szankciókat készít elő Oroszország ellen

2025-10-25 17:52
Politika

Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a kolumbiai elnök ellen

2025-10-25 06:58
Politika

CNN: az orosz elnök különmegbízottja az Egyesült Államokba látogat

2025-10-24 16:42
Politika

Az Egyesült Államok új szankciókat jelentett be Oroszország ellen

2025-10-23 08:00
Politika

Bloomberg: az Egyesült Államok nem vesz részt az orosz vagyon elkobzásában

2025-10-21 10:18
Politika

Kína kibertámadásokkal vádolja az Egyesült Államokat

2025-10-20 08:24
Ukrajna

WSJ: az Egyesült Államok nagyobb nyomást gyakorol Ukrajnára, mint Oroszországra

2025-10-19 18:55
Politika

Az amerikai alelnök is megszólalt a hadügyminiszter nyakkendője miatt

2025-10-18 18:55
Mutass még
Orosz Hírek
Facebook Telegram X-twitter Vk Youtube Rss Video Tiktok Google
  • ukrán válság
  • USA
  • Vlagyimir Putyin
  • szankciók
  • Európai Unió
  • Zelenszkij
  • Donbassz
  • NATO
  • Donald Trump
  • ukrán provokáció
  • oroszhirek@yandex.ru
  • Cookie Tájékoztató

© 2025 Orosz Hírek. Minden jog fenntartva!

Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk.