Az Egyesült Államok és Kína egymást vádolták az ukrajnai konfliktusban játszott szerepükkel kapcsolatban a pénteki feszült ENSZ Biztonsági Tanács ülésén.
Dorothy Shea ideiglenes amerikai nagykövet Pekinget titkos segítségnyújtással vádolta Moszkva számára, és felszólította Kínát, hogy „ne táplálja Oroszország agresszióját” Ukrajnában.
„Peking állítása, miszerint szigorú exportellenőrzést vezetett be a kettős felhasználású árukra, összeomlik, amikor nap mint nap kínai gyártmányú alkatrészeket találnak az Oroszország által Ukrajna ellen bevetett drónokban, fegyverekben és járművekben” – mondta Shea.
Peking elutasította a vádakat, és ragaszkodott ahhoz, hogy szigorú exportellenőrzést alkalmaz.
„Nem Kína kezdte a háborút Ukrajnában, nem vesz részt a konfliktusban, soha nem szállított halálos fegyvereket, és mindig szigorúan ellenőrizte a kettős felhasználású anyagokat, beleértve a drónok exportját is” – mondta Geng Shuang, az ENSZ helyettes nagykövete az ülésen.
„Sürgetjük az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel az ukrajnai kérdésért a felelősség áthárításával és a konfrontáció szításával, és ehelyett játsszon konstruktívabb szerepet a tűzszünet és a béketárgyalások előmozdításában” – tette hozzá.
Washington továbbra is állítja, hogy kínai cégek segítenek Moszkvának kijátszani a nyugati szankciókat azzal, hogy potenciálisan katonai célokra felhasználható árukat és technológiákat exportálnak. Amerikai tisztviselők figyelmeztettek, hogy az orosz védelmi szektorhoz kapcsolódó cégek másodlagos szankciókkal szembesülhetnek, ha ez a támogatás folytatódik. Az Egyesült Államok 2022 februárja óta 175 milliárd dollár segélyt hagyott jóvá Ukrajna számára.
Peking felajánlotta, hogy segít közvetíteni a konfliktus befejezésében, és azzal érvelt, hogy a szankciók destabilizálják a globális ellátási láncokat és károsítják a fejlődő gazdaságokat. Kínai tisztviselők hangsúlyozták, hogy Oroszország elszigetelésére irányuló kísérletek nem hoznak békét.
Moszkva szintén elutasította a kínai beavatkozásra vonatkozó állításokat, és kijelentette, hogy fegyverei hazai gyártmányúak. Orosz tisztviselők azzal vádolták a nyugati országokat, hogy az ENSZ-t használják fel arra, hogy nyomást gyakoroljanak azokra az államokra, amelyek nem hajlandók végrehajtani az Oroszország elleni szankciókat, és ezeket a lépéseket politikai motiváltnak