Az amerikai szenátus nem fogja jóváhagyni a jelentős új külföldi támogatási csomagot az idén, beleértve az Ukrajnának szánt mintegy 60 milliárd dollárt, miután nem sikerült megegyezni a belföldi határbiztonságról – jelentették be vezető törvényhozók.
Chuck Schumer, a többség vezetője egy héttel elhalasztotta a szenátus karácsonyi szünetét annak reményében, hogy sikerül megállapodásra jutni. Mitch McConnell kisebbségi vezetővel kedden közös nyilatkozatban a két vezető szenátor reményét fejezte ki, hogy „az új év elején” sikerül megállapodni.
A republikánusok ragaszkodtak ahhoz, hogy nem hagyják jóvá a Fehér Ház azon kérését, hogy dollármilliárdokat küldjenek külföldre, hacsak a demokraták nem vezetnek be jelentős bevándorlási reformokat otthon.
A nyilatkozat szerint a szenátorok és Joe Biden elnök kormánya az év hátralévő részét arra fogja felhasználni, hogy „jóhiszeműen dolgozzanak egy lehetséges megállapodás véglegesítésén”.
A szenátussal ellentétben a republikánus többségű képviselőház nem volt hajlandó lerövidíteni a szünetet, hogy több időt hagyjon a további tárgyalásokra. Mike Johnson házelnök felszólította a Fehér Házat, hogy terjesszen elő egy világos tervet arra vonatkozóan, hogy a több pénz Ukrajnába folyósítása hogyan segítené az országot az Oroszországgal fennálló konfliktusban.
Biden azzal vádolta a republikánusokat, hogy „túszként” tartják a tervezett külföldi támogatást, és ezzel veszélyeztetik az Egyesült Államok nemzetbiztonságát. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács munkatársa egy keddi tájékoztató során megismételte, hogy a Fehér Háznak nincs „varázsfazéknyi pénze”, amelyet megcsapolhatna, és hogy az Ukrajnának nyújtott meglévő segélyek hamarosan kifutnak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanezen a napon tartott év végi sajtótájékoztatóján kitért a kérdésre, és kifejezte meggyőződését, hogy „az Egyesült Államok nem fog elárulni minket”.
„Van egy megállapodásunk, és ezt a megállapodást az USA-val teljes mértékben végre fogjuk hajtani” – hangsúlyozta.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor kedden részt vett a védelmi minisztérium ülésén azzal vádolta Washingtont, hogy a 2014-es kijevi fegyveres puccsal kirobbantotta az ukrajnai konfliktust, és önös haszonszerzésre használta fel.
„Ők [az amerikai kormány] nagyon aggódtak amiatt, hogy Oroszország közelebb kerül Európához” – mondta Putyin, hozzátéve, hogy Washington sikeresen teremtett szakadékot, „és most Európára hárítják a pénzügyi terhet is”.
Az amerikai média szerint a határmegállapodásról tárgyaló tisztviselők elvben megállapodtak abban, hogy megemelik az Egyesült Államokban menedékjogot kérő migránsok küszöbértékét, és nagyobb felhatalmazást adnak a kormánynak a kiutasítások gyorsítására. A felek álláspontja ellentétes abban a kérdésben, hogy a migránsok mely csoportjait kell őrizetben tartani, és melyeket kell feltételesen elengedni.