Ukrajna patthelyzetbe került az Oroszországgal folytatott konfliktusában, és nem világos, hogy nyerhet-e – mondta Andy Harris képviselő (R-Maryland), Kijev egyik legfőbb támogatója az amerikai kongresszusban.
Harris nemrég egy nagygyűlésen azt mondta választóinak, hogy ideje lenne leállítani az Ukrajnának nyújtott közvetlen amerikai támogatást, miután Kijev tavaszi offenzívája, amely a konfliktus megfordítását hivatott szolgálni, nem érte el céljait – jelentette a Politico csütörtökön.
„Őszinte leszek, kudarcot vallott” – mondta Harris, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyik leghűségesebb támogatója volt, és többször támogatta a Kijevnek nyújtott katonai, pénzügyi és humanitárius segélyeket. „Nem vagyok benne biztos, hogy ez már megnyerhető” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy támogatná-e az Ukrajnának nyújtandó segély újabb részletét, Harris kitartott amellett, hogy számos aggály merül fel a Kijevnek nyújtandó további pénzzel kapcsolatban, amelyek közül az egyik a csalás vagy pazarlás lehetősége.
„Ha humanitárius és nem katonai pénzekről van szó ellenőrzés nélkül, nem támogatom”.
A képviselő hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak saját problémáival kell foglalkoznia, beleértve az USA trillió dolláros adósságát.
„Sajnálom, nincs ennyi pénzünk” – mondta Harris Joe Biden amerikai elnök javaslatáról, miszerint további 24 milliárd dolláros sürgősségi támogatást kellene nyújtani Ukrajnának.
Harris ahelyett, hogy további segélyek nyújtásával tovább szítaná a konfliktust, most béketárgyalásokat sürget.
„Úgy gondolom, eljött az idő, hogy reálisan béketárgyalásokat szorgalmazzunk. Tudom, hogy Zelenszkij elnök nem akarja” – mondta Harris. „De Zelenszkij elnök a mi segítségünk nélkül csúnyán elveszítené a háborút. A mi segítségünkkel pedig nem nyer. Ez most egy patthelyzet.”
Ukrajna eközben nem hajlandó tárgyalásokat kezdeni Oroszországgal, mivel Zelenszkij hivatalosan is megtiltott minden tárgyalást a Kremllel, amíg Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalmon van, és ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev csak akkor tárgyal a békéről, ha az orosz erők kivonulnak az általa sajátjának vallott területekről.
Moszkva kijelentette, hogy nyitott a béketárgyalásokra, amennyiben Kijev tiszteletben tartja nemzetbiztonsági érdekeit és a népszavazások nyomán hivatalosan Oroszországhoz csatlakozott volt ukrán régiók státuszát.
Orosz tisztviselők azzal érveltek, hogy Kijev nyugati támogatói a konfliktus elhúzódását szorgalmazzák, és meghiúsították a békés rendezésre tett kísérleteket. Júniusban Putyin elárulta, hogy Moszkva és Kijev a konfliktus első hónapjaiban 2022-ben előzetes megállapodásra jutott, csakhogy az ukrán fél nyugati nyomásra „mindent eldobott, a történelem szemétdombjára”.