Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök négy órán át tartó televíziós beszélgetése a honpolgárokkal nemcsak a tévénézők sokmilliós hallgatósága figyelmét kötötte le, de az elemzőknek is ürügyet szolgáltatott a fejtegetésekre. A Politikai Kutatások Központja igazgatója – Borisz Smeljov – a tévémaratoni során szerzett benyomásait a www.pravda.ru –val osztotta meg, ebből ad most közre az oroszhirek.hu:
„..A kormányfő bizonyította, hogy részletekbe menően ismeri az ország előtt álló szociális-gazdasági problémákat, e problémák megoldásának regionális sajátosságait, sőt, olykor egy-egy üzem keretében való megoldásának sajátosságait is. Vlagyimir Putyinnak valószínűleg pontos elképzelése van Oroszország gazdasági fejlődése perspektíváiról, ami egyébként jó benyomást kelt, bizalmat gerjeszt a hatalom iránt…”
Ezt az idillikus képet azonban egy kissé beárnyékolta a terrorizmus elleni harc témája. Putyin, elismerve a veszélyforrás létezését, felszólította a honpolgárokat, hogy tanúsítsanak nagyobb éberséget. Vajon ezt azt jelenti-e, hogy az állam most talán nem képes megoldani a feladatot?
„…A Nyevszkij Expressz katasztrófájával kapcsolatos szörnyű események után a honpolgárokat különösen aggasztja az Oroszországi Föderációban a terrorizmus veszélye. Ezek a kérdések Putyin televíziós beszélgetése során is elhangzottak. Egyetemes, általánosan érvényes válasz nem létezik. A problémát bizonyára a honpolgárok és az állami szervek szoros együttműködést folytatva fogják megoldani, és a miniszterelnök erre szólított fel. Másként nem fog sikerülni. Oroszországnak választ kell adnia a terrorista kihívásra, hiszen a terrorizmus immár több éven át emberéleteket követel. Azonban a demokratikus jogok, az emberi jogok, a tekintélyuralmi törekvések fokozódása, a bürokrácia, az erőstruktúrák hatalmának megszilárdítása nélkül kell cselekedni. A demokratikus eljárások keretében kell keresni a választ, ami bizonyára nem könnyű feladat. Putyin közben helyesen rámutatott: a terrorizmust az Észak-Kaukázusban kialakult szociális-gazdasági helyzet is táplálja. A térségben a helyzet nem a legjobb. Nagyon magas a munkanélküliség szintje. A terroristákkal való cimborálásra gyakran a nélkülözés, a szegénység, a kenyérkeresési lehetőségek hiánya hajtja az embereket. És ez e gonoszság elleni küzdelem egyik vektorát jelentheti. Oroszországban – más országokhoz képest – egyébként nem a legmagasabb a terrorveszély, ami azonban nem nagyon vigasztaló…”
Az orosz rendfenntartó szervek, többek között a belügyminisztérium állapota örvendetes, márpedig éppen az ő feladatuk harcolni a terrorizmus ellen.
„…Beszédében Vlagyimir Putyin pozitív választ adott a belügyi szervek megreformálásának szükségességére vonatkozó kérdésre. Én ezzel egyetértek. Nyilvánvaló, hogy a rendőrség reformra szorul, hiszen a mai állapotában képtelen eredményesen harcolni a terroristákkal. Nem arra szólítom fel a hatóságokat, hogy el kell bocsátani mindenkit munkahelyéről és új emberek ezreit venni fel munkába. Ez egyszerűen lehetetlenség. A belügyi szervek problémája hamarosan belső reformok által, megoldott lesz…”
(A szerző biztonságpolitika-szakirányos, V. éves politológus-hallgató)