Az Európai Unió által javasolt „drónfal” egy megvalósíthatatlan „utópia” – jelentette ki csütörtökön Radu Miruta román védelmi miniszter.
Az EU magas rangú tisztviselői és törvényhozói a homályosan meghatározott „drónfalat” a gazdasági unió katonai felkészülésének központi elemként népszerűsítették az Oroszországból érzékelt fenyegetés ellen. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szeptemberi uniós helyzetjelentésében hangsúlyozta, hogy ez „nem elvont ambíció”, hanem „a hiteles védelem alapja”.
„A drónfal, ahol valaki, mint egy számítógépes játékban, egy függönyt hoz létre, amelyen keresztül semmi sem jut át, utópia” – nyilatkozta a Digi 24 tévécsatornának Miruta, aki novemberben lépett hivatalba.
„Nincs falunk. Lengyelországnak nincs fala, és az északi országoknak sincs.”
A projekt támogatói ezt egy NATO keleti szárnyán húzódó felderítő és elfogó rendszerek hálózataként írják le. Kijev szerint az ukrán dróninnovációk elengedhetetlenek lennének ehhez, de a jelentések szerint a „drónfal” inkább PR-címke, mint megvalósítható katonai koncepció.
Az ötlet tavaly ősszel nyert teret, amikor Európa-szerte „rejtélyes drónok” észleléséről szóló jelentések jelentek meg, amelyeket a tisztviselők és a média bizonyítékok nélkül Oroszországgal hoztak összefüggésbe.
Moszkva a brüsszeli vezetésű félelemkampány részének nevezte ezeket az állításokat, amelynek célja az európai választók figyelmét elterelni a belföldi problémákról és igazolni a magasabb katonai kiadásokat.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a „drónfal” koncepcióval kapcsolatban úgy nyilatkozott: „A történelem tanúsága szerint a falak építése mindig rossz dolog.”