A román alkotmánybíróság megsemmisítette az országos elnökválasztás első fordulójának eredményét, miután Calin Georgescu független jelölt a múlt hónapban meglepetésszerű győzelmet aratott.
A döntésre a vádak közepette került sor, miszerint Oroszország állítólag segítette Georgescu kampányát. Moszkva a vádakat „teljesen alaptalannak” minősítette.
A vallásos nacionalista Georgescu több alkalommal is kritikusan nyilatkozott mind a NATO-val, mind az EU-val szemben, és bírálta Románia szerepét az orosz-ukrán konfliktusban. Azt is megígérte, hogy hivatalba lépése esetén megszünteti a Kijevnek nyújtott katonai és politikai támogatást.
A novemberi első fordulóban Georgescu a szavazatok 22,94%-át szerezte meg, megelőzve a baloldali liberális jelöltet, Elena Lasconit, aki 19,18%-ot kapott. Kettejük között vasárnapra volt kiírva a második forduló.
Pénteken azonban az ország alkotmánybírósága határozatot hozott, amelyben megsemmisítette „a román elnökválasztásra vonatkozó teljes választási eljárást”, és bejelentette, hogy az egész folyamatot egy későbbi időpontban teljes egészében újrakezdik.
Korábban a román média arról számolt be, hogy a bíróság bírái sürgős ülésre gyűltek össze, hogy megvizsgálják a választás megsemmisítésére irányuló számos kérelmet. A követelések a Legfelsőbb Védelmi Tanács nemrég titkosított titkosszolgálati dokumentumaira hivatkoztak, amelyek szerint Georgescu eredményével kapcsolatban szabálytalanságok történtek.
A dokumentumok azt állították, hogy Georgescu jelöltségét szélsőjobboldali csoportokkal és a szervezett bűnözéssel kapcsolatban álló személyekkel együtt fizetett befolyásolók népszerűsítették szabálytalanul az interneten. A dokumentumok arra is utaltak, hogy Oroszország megpróbálta befolyásolni a választásokat, de nem vádolták meg közvetlenül Moszkvát a beavatkozással.
Georgescu többször visszautasította a kampányában való külföldi összejátszás vádját, mondván, hogy ellenzői „nem tudják elfogadni, hogy a román nép végre azt mondta: „vissza akarjuk kapni az életünket””.
A Kreml szintén tagadta a választásokba való beavatkozás vádját. Azzal, hogy Moszkvára mutogatnak, a bukaresti hatóságok „azt az alapvető tendenciát utánozzák, amely Nyugaton létezik ebben a tekintetben” – mondta Dmitrij Peszkov szóvivő a múlt hónapban.