Észak-Korea mintegy 10 ezer katonát küldött Oroszországba kiképzésre és az ukrán erők elleni esetleges bevetésre – állította hétfőn Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője.
Az amerikai védelmi minisztérium értékelésére hivatkozva Singh újságíróknak azt mondta, hogy „e katonák egy része már közelebb vonult Ukrajnához”. Az Egyesült Államok attól tart, hogy a csapatokat „harcban vagy az ukrán erők elleni harci műveletek támogatására” használnák az oroszországi Kurszki területen – tette hozzá a tisztviselő.
Kijev augusztusban indított betörést nemzetközileg elismert orosz területre. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója a múlt héten azt mondta, hogy az észak-koreai katonák „legitim katonai célpontoknak” tekinthetők, ha „úgy döntenek, hogy csatlakoznak az Ukrajna elleni harchoz”. Singh azt válaszolta, hogy Kirby kijelentése „továbbra is áll”, amikor megkérdezték tőle, hogy a Pentagon „fair game”-nek tekintené-e a csapatokat, ha orosz földön maradnának.
A Pentagon a fejleményt Vlagyimir Putyin orosz elnök „növekvő elkeseredésének” jeleként és annak jeleként értékeli, hogy „nagyobb bajban lehet, mint azt az emberek gondolják”.
Az orosz elnök sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta Ukrajna és támogatói állításait az észak-koreai csapatok érkezéséről. Amikor a múlt héten az állításokról kérdezték, megjegyezte, hogy Moszkva és Phenjan kétoldalú szerződést írt alá, amely katonai együttműködésről rendelkezik.
Hogy ez az együttműködés a közös gyakorlatoknál és kiképzésnél többet jelentene-e, az Oroszország és Észak-Korea dolga és senki másra nem tartozik – hangsúlyozta Putyin egy interjúban.
„Ez a mi dolgunk, ahogyan azt is mindig elmondják, hogy Ukrajna dolga, hogyan biztosítja a nemzetbiztonságát, a NATO-val vagy anélkül” – mondta.
Mark Rutte NATO-főtitkár hétfőn azt állította, hogy észak-koreai csapatokat már telepítettek a Kurszki területen.
„Az Oroszország és Észak-Korea közötti egyre mélyülő katonai együttműködés veszélyt jelent mind az indo-csendes-óceáni, mind az euroatlanti biztonságra” – mondta Rutte a dél-koreai hírszerzési és katonai tisztségviselőkkel folytatott brüsszeli találkozója után. Hozzátette, hogy a NATO továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett Oroszországgal szemben.
Az ukrán erőket jelenleg a frontvonal több részén, többek között Kurszki területen is visszaszorítják. Putyin a múlt héten azt mondta, hogy az orosz csapatok értékes tapasztalatokat szereztek a modern hadviselésben, különösen a drónok tömeges bevetésében, amelyben az újítások néha közvetlenül a harctéren történnek.
Moszkva az ukrajnai konfliktust az Egyesült Államok által vezetett, Oroszország elleni proxy-háborúnak tartja, amelyhez Kijev „ágyútölteléket” szolgáltat.