Az új hírszerzési adatok arra utalnak, hogy az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsát egy „ukránbarát csoport” hajtotta végre, amely kapcsolatban állhat az ukrán kormánnyal – idézte amerikai tisztviselőket a The New York Times.
Megjegyzendő, hogy a tisztviselők nem voltak hajlandóak pontosítani a megszerzett információk jellegét, a megszerzésük módját és bizonyítékokat sem közöltek.
A hírszerzés szerint a támadás elkövetői „Vlagyimir Putyin ellenfelei” voltak. A csoportot és lehetséges vezetőit nem nevezték meg. A lap szerint továbbra is nyitva áll a lehetőség, hogy a támadás elkövetői kapcsolatban álltak az ukrán kormánnyal.
Az amerikai újság szerint a gázvezetékeknél elhelyezett robbanóanyagokat valószínűleg tapasztalt búvárok helyezték el, akiknek nincs közük a hadsereghez vagy a különleges szolgálatokhoz. Amerikai tisztviselők ugyanakkor azt mondták, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy a támadásokban orosz részvétellel állnának kapcsolatban. Továbbá azt állítják, hogy a szabotázsban nem vettek részt brit vagy amerikai állampolgárok.
A cikk szerzője azt is hangsúlyozta, hogy minden olyan jel, amely Kijev érintettségére utalna az incidensben, befolyásolhatná a Németországgal való kapcsolatokat, és alááshatná a német támogatást is.
Szeptember végén a szabotázs miatt mindkét Balti-tenger alatti orosz gázexportvezeték – az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 – leállt. Svédország, Dánia és Németország vizsgálatot folytat, de még nem jutottak konkrét eredményekre. A Kreml a vészhelyzetet nemzetközi terrorcselekménynek nevezte.
Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró szerint a szabotázst az Egyesült Államok szervezte a NATO-szövetségesek segítségével: az amerikai búvárok a nyári Baltops hadgyakorlat során aknázták el a gázvezetéket, a norvégok pedig három hónappal később robbantották fel a szerkezeteket.
Hersch szerint a műveletről Joe Biden amerikai elnök döntött, miután több mint kilenc hónapon át titokban tárgyaltak a nemzetbiztonsági csapattal. Az ok az újságíró szerint Biden attól tartott, hogy Németország, amely az Északi Áramlaton keresztül kap gázt Oroszországtól, nem akar majd részt venni az Ukrajnának nyújtott katonai segítségben. Washington mindezeket a vádakat tagadta.