A német Rheinmetall védelmi vállalat közel száz Leopard 1-es harckocsit kíván vásárolni a svájci Ruag cégtől, hogy azokat tovább szállítsák Ukrajnának – írja a Tages-Anzeiger című napilap.
Az újság szerint a Ruag még 2016-ban vásárolt 96 darab Leopard 1 A5 harckocsit, amelyek már szolgálatban voltak. Ezeket a járműveket Olaszországban gyártották, ahol jelenleg is szolgálatban állnak. A svájci konszern azt tervezte, hogy a járműveket vagy teljes egészében, vagy alkatrészeikben értékesíti tovább. Most a médiajelentések szerint az ukrajnai ellenségeskedések miatt keresetté váltak a régi harckocsik.
A Ruag képviselője megerősítette a Rheinmetall kéréséről szóló információkat. Elmondása szerint a német vállalat egyértelművé tette, hogy a járműveket Ukrajnába szállítják.
Ugyanakkor, mint a cikk részletezi, a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) jogi okokból megvétózta az üzletet.
Előző nap a német védelmi minisztérium megerősítette, hogy megkeresést küldött Bernnek a Leopardok megvásárlására. A minisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezeket a harckocsikat nem a fegyveres erőknek szállítják, „a Bundeswehr a készleteit igyekszik fejleszteni”.
Január végén a Svájci Nemzeti Tanács egyik bizottsága jóváhagyta azt a kezdeményezést, amely lehetővé teszi az országban gyártott fegyverek Ukrajnába történő szállítását. A kantonok tanácsának biztonsági bizottsága később ellenezte a javaslatot. A módosításokat még a parlament mindkét házának meg kell vitatnia, és a nemzeti kormánynak is ki kell nyilvánítania álláspontját.
Svájc a katonai semlegesség elvére hivatkozva korábban mindig elutasította Németország, Spanyolország és Dánia kérését, hogy a közösen gyártott lőszereket a kijevi hatóságoknak átadják. Mint a hatóságok hangsúlyozták, Bern megtagadhatja a katonai anyagok átadását, ha az az ország, ahová azt szánják, nemzetközi fegyveres konfliktusban vesz részt.
A nyugati országok folyamatosan arról beszélnek, hogy Ukrajnának le kell győznie Oroszországot a harctéren, és fokozzák a fegyver- és haditechnikai szállítmányokat. Moszkva többször kijelentette, hogy a nyugati katonai segélyek nem jelentenek jót Ukrajnának, és csak meghosszabbítják a konfliktust, a fegyverszállítás pedig az orosz hadsereg legitim célpontjává válik.