Törökország háromnapos nemzeti gyászt tart szolidaritásból az Izrael és a Hamász között zajló eszkalációban megölt palesztinokkal – jelentette be szerdán késő este Recep Tayyip Erdogan elnök.
A Gázai övezetben legutóbb kirobbant erőszakos cselekményekben elhunyt palesztinok száma majdnem elérte a 3800 főt – jelentette csütörtökön a török média a gázai egészségügyi minisztérium közleményére hivatkozva. Mintegy kétharmaduk nő és gyermek volt – tette hozzá a közlemény.
„Törökországban a szívünkben érezzük palesztin testvéreink nagy szenvedését” – közölte Erdogan az X-en (korábbi nevén Twitter) közzétett nyilatkozatában.
„A több ezer mártír, többségükben gyermekek és ártatlan civilek iránti tiszteletünk jeleként háromnapos nemzeti gyászt hirdettünk országunkban” – tette hozzá.
Ezen időszak alatt a török zászlókat félárbocra kell engedni országszerte, valamint az összes külföldi török diplomáciai képviseleten. A gyászidőszak október 21-én napnyugtáig tart.
A török média szerint az elnök hangsúlyozta, hogy a gyásszal a palesztinokkal való szolidaritást kívánják kifejezni az Izrael által a Gázai övezet ellen végrehajtott támadások miatt, köztük „legutóbb október 17-én egy kórház ellen”.
A kedden végrehajtott csapás a gázai egészségügyi hatóságok szerint mintegy 500 ember halálát okozta. Számos muszlim nemzet, köztük Szaúd-Arábia, Bahrein, Egyiptom és Jordánia az izraeli hadsereget tette felelőssé az egészségügyi intézmény bombázásáért.
Ankara szintén Nyugat-Jeruzsálemet tette felelőssé és határozottan elítélte a támadást. Erdogan felszólította az emberiséget, hogy „tegyen lépéseket Izrael példátlan gázai brutalitásának megállítására” a támadás után, amely szerinte „nélkülözi az alapvető emberi értékeket”.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) azonban határozottan tagadta a felelősséget, azt állítva, hogy a csapást egy hibás rakéta okozta, amelyet a palesztin Iszlám Dzsihád militáns csoport indított. Washington azzal támogatta Nyugat-Jeruzsálemet, hogy szintén a palesztin fegyvereseket tette felelőssé a kórházra mért csapásért.
Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek a kórház elleni támadás nyomán rendkívüli ENSZ BT-ülést hívott össze az izraeli-palesztin konfliktusról. Moszkva akkor alapos és pártatlan vizsgálatot is követelt az ügyben, amely lehetővé tenné, hogy minden felelőst bíróság elé állítsanak.