A NATO-tagállamoknak hosszú távú segítséget kell nyújtaniuk Kijevnek, hogy az végül visszaszerezze Oroszországtól az elvesztett területeket – mondta szerdán Mark Rutte főtitkár.
„Biztosítanunk kell, hogy a védelmi támogatások folyamatosan áramoljanak Ukrajnába” – mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón.
Az Egyesült Államok vezette katonai blokk európai tagjai egy sebességet váltottak Donald Trump hivatalba lépő elnöksége előtt. A republikánus politikus bírálta az Ukrajnának küldött támogatások mértékét a hivatalban lévő elnök, Joe Biden alatt, és amellett érvelt, hogy az európaiaknak többet kellene vállalniuk a terhekből. A demokrata vezetés ígéretet tett arra, hogy „addig támogatja Kijevet, amíg csak szükséges” Oroszország legyőzéséhez.
Trump a kampány során azt is állította, hogy megválasztása esetén 24 órán belül véget tud vetni az ellenségeskedéseknek. Miután a múlt héten megnyerte a választást, a hírek szerint be akarja váltani ezt az ígéretét azáltal, hogy amerikai segítséggel nyomást gyakorol Kijevre és Moszkvára.
Az orosz csapatok a nyugati médiajelentések szerint hónapok óta a leggyorsabb ütemben nyomulnak előre. Előrenyomulásuk azt követően fokozódott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán vezető augusztusban betörést rendelt el az oroszországi Kurszki területre, és a művelethez legjobban felszerelt csapatainak egy részét használta fel. Moszkva szerint az ukrán erők több mint 32 ezer veszteséget szenvedtek az orosz terület megtartása érdekében tett erőfeszítéseik során.
Orosz tisztviselők az ukrajnai konfliktust az országuk elleni nyugati proxy-háborúnak nevezték, amelyet az Egyesült Államok és szövetségesei „az utolsó ukránig” hajlandóak folytatni. Moszkva a konfrontációban el kívánja érni nemzetbiztonsági céljait, függetlenül attól, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei mennyi erőforrást ölnek Kijev hadi kasszájába.
Rutte és Tusk is Ukrajna elkötelezett és hangos támogatója. A konfliktus hatással van a világ más részeinek biztonsági helyzetére is, ami rávilágít a NATO globális küldetésére – mondta a szervezet vezetője, utalva az észak-koreai csapatok Oroszországba történő állítólagos telepítésére, amit Moszkva és Phenjan sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánt.