A Német-orosz Külkereskedelmi Kamara által elvégzett közvélemény kutatás szerint, melyet a tegnap végeztek a német cégek körében, a németországi vállalatok 78%-a ellenzi a gazdasági szankciókat az Oroszországi Föderáció ellenében.
Az Oroszországban működő németországi vállalatok elutasítják az Uniós szankciókat, mint „hatástalan és rossz politikai eszközök” – modja a közvéleménykutatás jelentése, melyet a Német-orosz Külkereskedelmi kamara publikált kedden Berlinben.
Részletesebben:
1, A megkérdezettek 22% egyetért az orosz-ellenes szankciókkal és hatékony eszköznek tartja őket
2, 66% értelmetlennek tekinti őket.
3, 29% szerint a szankciók szükségeseg, az anyagi veszteségeik ellenére is
4, A válaszadók 4% szerint „abszolút szükségesek a szankciók és az általuk való nyomásgyakorlás Moszkvára”
A válaszadók 6O%-a elismerte, hogy az ukrán krízisár káros az üzletre és az EU-orosz gazdasági szankció – viszont-szankciók már közvetlenül negatívan érintik az üzletmenetet.
A válaszadók 24%-a az ún „kettős felhasználású termékek” kereskedelmi tiltásától fél a legjobban.
Mi a A kettős felhasználású termék? Azok a termékek, beleértve a szoftvert és technológiát is, amelyek polgári és katonai célokra egyaránt felhasználhatók. A kettős felhasználású termékek listáját a kettős felhasználású termékek kivitelére, transzferjére, brókertevékenységére és tranzitjára vonatkozó közösségi ellenőrzési rendszer kialakításáról szóló nemzeti és nemzetközi törvények rögzítik. Ezek a termékek polgári célú felhasználás mellett alkalmasak hagyományos és tömegpusztító fegyverek, valamint az azok célba juttatására alkalmas eszközök gyártására, kifejlesztésére, ezért külkereskedelmi forgalmuk ellenőrzését különböző non-proliferációs rezsimek és leszerelési egyezmények írják elő. Ezek célja megakadályozni, hogy a regionális és nemzetközi biztonságra veszélyt jelentő államok, valamint terrorista csoportok tömegpusztító fegyvert legyenek képesek kifejleszteni és előállítani, illetve elejét venni a hagyományos fegyverek destabilizáló mértékű felhalmozódásának.
„A német innovatív gépgyártás és ipari felszerelés termelés – leginkább közepes méretű társaságok által reprezentált ág – már a legjobban érintett” – mondja a Német Kereskedelmi és Iparkamara (Deutscher Industrie-und Handelskammertag, DIHK) elnök-helyettese Volker Treier.
Mi okozza a német cégek pénzügyi veszteségeit és kereskedelmi forgalomcsökkenését?
Elmondása szerint”ez egyik kézben az EU-s szankciók bevezetésének és alkalmazásának közvetlen hatása, a másik kézben az orosz ügyfelek jelentősen megnövekedett finanszírozási költségei, a hitelhiány és a rubel árfolyam-gyengülése miatt bekövetkező többlet-kiadások.”
„Nem vagyunk benne biztosak, hogy hosszú távú gazdasági szankciók képesek politikai célok elérésre” – mondja a Német-orosz Külkereskedelmi Kamara elnöke, Rainer Seele. „eddig mi nem érzünk kapcsolat-változást orosz partnereinkkel” – adta hozzá. – „Mindazonáltal, Oroszország Ázsia felé fordulása, attól függetlenül, hogy ez önkéntes vagy kényszerített, egy igazi kihívás”. Ha a helyzet tovább súlyosbodik, a német vállalkozásoknak le kell állítaniuk projektjeiket, részmunkaidős-foglalkoztatásokat bevezetni, és akár munkaerő elbocsátásokra is sor kerülhet, valamint az orosz piacokról való kényszerített kilépés is megtörténhet – mondta el a kamara elnöke.
Érdemes megjegyezni, hogy a Moszkva-ellenes EU szankciók ellenére a megkérdezett német vállalatok 7O%-a adott „nagyon magas” hosszú távú potenciált az orosz piac számára, azaz az orosz piac túléli a szankciókat, sőt azok esetleges súlyosbodását is, főképp az új ázsiai partnerek bevonásával a Nyugati cégek helyére és az orosz piac képes lesz megőrizni hosszú távú nyereségességét.