Moszkva hajlandó lenne tárgyalni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, ha ragaszkodik a kapcsolatok helyreállítására vonatkozó tervéhez – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön újságírókkal. Hozzátette, hogy Washingtonból nem kapott semmilyen konkrét kérést ezzel kapcsolatban.
Trump többször ígéretet tett arra, hogy egyetlen nap alatt el tudja érni az ukrajnai konfliktus tárgyalásos rendezését. Decemberben azt is mondta, hogy megvárja a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való találkozót, hogy véget vessen az ellenségeskedéseknek.
Moszkva többször kijelentette, hogy kész a párbeszédre egy esetleges békés rendezésről, és azzal vádolta Kijevet, hogy nem hajlandó tárgyalásokat folytatni.
Peszkov csütörtökön azt mondta, hogy Putyin „csak üdvözölné” azt a helyzetet, amelyben Trump „megőrzi politikai akaratát a legmagasabb szintű kapcsolatok helyreállítására” január 20-i beiktatása után. Az orosz elnök „többször beszélt a párbeszédre való készségéről” és annak szükségességéről – tette hozzá a szóvivő.
Peszkov szerint Moszkva nem kapott konkrét kérést az Egyesült Államoktól a kérdésben.
Felvetette, hogy „nyilvánvaló okokból” okosabb lenne megvárni Trump hivatalba lépését.
Trump a hét elején a floridai Mar-a-Lago birtokán újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy hivatalba lépése után akár hat hónapra is szüksége lehet ahhoz, hogy Moszkva és Kijev megegyezésre jusson. Az ukrajnai konfliktussal foglalkozó különmegbízottja, Keith Kellogg nyugalmazott amerikai hadsereg altábornagy a Fox Newsnak azt mondta, hogy 100 napos határidőt szeretne szabni magának a konfliktus lezárására.
Egyes médiajelentések szerint Trump csapata a konfliktus befagyasztását fontolgatja a jelenlegi frontvonal mentén. Moszkva többször kijelentette, hogy a konfliktus befejezésére törekszik, nem pedig befagyasztására.
Decemberben Putyin egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy kész találkozni és tárgyalni Trumppal. Korábban a békés rendezés feltételeit is felvázolta, beleértve az azonnali tűzszünetet és a tárgyalási készséget, amennyiben az ukrán erők kivonulnak minden orosz területről, beleértve a 2022 őszén tartott népszavazások nyomán csatlakozott régiókat is. Putyin arra is felszólította Kijevet, hogy hagyjon fel NATO-ambícióival, és fogadjon el semleges és atomfegyvermentes státust.