A Pentagon tisztviselői állítólag aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az Ukrajnának szállított, amerikai gyártású intelligens bombákat az orosz erők elektronikusan zavarják, és emiatt nem találják el a célpontjukat.
A precíziós irányítású bombákat, amelyek a Washington által Kijevnek szállított egyre fejlettebb fegyverek közé tartoznak, az orosz zavarási taktika „használhatatlanná” tette – jelentette szerdán a Politico a Pentagon kiszivárgott dokumentumaira hivatkozva.
Az amerikai médiaorgánum hozzátette, hogy a Pentagon egy meg nem nevezett tisztviselője megerősítette a dokumentumok hitelességét.
Az Egyesült Államok a Joint Direct Attack Munitions (JDAM) nagy hatótávolságú változatát adta Ukrajnának, amelyet bombázók vagy vadászgépek indíthatnak, és több mint 72 kilométerre lévő célpontokra irányíthatnak. Ezek a rakéták 10 méteres pontossággal rendelkeznek.
A Politico szerint azonban a JDAM-ok többször is célt tévesztettek. Más esetekben egy külön technikai hiba miatt nem robbantak fel, bár az ukrán erők a dokumentumok szerint kidolgoztak egy javítást, amely biztosítja, hogy a bombák megfelelően élesedjenek.
„A hírek hozzáadódnak az ukrán hadsereg állapotáról alkotott egyre sötétebb képhez, amely a közösségi médiában kiszivárgott és az elmúlt héten napvilágot látott szigorúan titkos hírszerzési dokumentumokból derült ki” – írja a Politico.
A kiszivárgott dokumentumok azt állították, hogy Oroszország GPS-zavarást és más taktikákat alkalmaz a JDAM-ok célzási folyamatának megzavarására. Ilyen taktikát alkalmaztak más amerikai fegyverek, köztük irányított rakéták ellen is, ami miatt azok nem találták el a célpontjukat.
Washington közel 77 milliárd dollárnyi támogatást küldött Ukrajnának 2022 és 2023 januárja között, beleértve 46,6 milliárd dollárnyi fegyverzetet és egyéb katonai támogatást a Council on Foreign Relations szerint. Az amerikai törvényhozók 113 milliárd dollárnyi ukrajnai segélyt hagytak jóvá azóta, hogy tavaly megkezdődött Oroszország Ukrajna elleni katonai művelete.
Az FBI csütörtökön letartóztatta a Pentagon titkos dokumentumainak kiszivárogtatásával gyanúsított személyt, akit a média a Massachusetts-i Légi Nemzeti Gárda 21 éves tagjaként, Jack Teixeira néven azonosított. A kiszivárgott akták állítólag az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos amerikai hírszerzési tevékenységre és Washington szövetségesek elleni kémkedésére vonatkozó titkokat fedtek fel.