Napjainkban a játékfejlesztők olyan megoldásokat keresnek, amik egy fokkal realisztikusabbá és élvezetesebbé teszik a játékokat. Az egyik ilyen eszköz a haptikus visszajelzés, amivel a játékosok nem csak láthatják vagy hallhatják a virtuális világot, hanem fizikailag is érzékelni tudják azt. Erre nagyon jó példa a versenyjáték, ami során a kontroller rezgései pontosan visszaadhatják az útfelület egyenetlenségeit, egy lövöldözős játékban pedig érezhetővé válhat a fegyver elsülése.
Ez egyébként a szerencsejátékok világában is megjelent már, a kaszinók is egyre több olyan játékot kínálnak, amik ezt a technológiát kihasználják. Az NV Casino oldalán is vannak ilyen haptikus technológiával ellátott játékok, például a modern online kaszinó játékokban és virtuális asztali játékokban, ahol a zsetonoknak súlya van, vagy a nyerőgép gombját nehezebb megnyomni, mintha igazi lenne.
A haptikus visszajelzés szinte már minden új konzolban vagy VR-eszközben megtalálható, de már akár telefonokba is beleépítik. De hogyan is működik pontosan ez a technológia? Milyen eszközökkel használhatjuk és miként befolyásolja a számítógépes- és szerencsejátékokat?
A haptikus visszajelzés és annak működése
A haptikus visszajelzés egy olyan technológia, ami a különböző impulzusokkal közvetíti az érzeteket a játékosok számára, az egyik legfőbb a rezgés. Ez gyakorlatilag egy olyan rendszer, ami a rezgőmotorok működtetésével az elektromos jeleket fizikai érzetekké alakítják. A legújabb haptikus rendszerek a felhasználó bőrére is képesek nyomást gyakorolni, sőt, akár ultrahangos hullámokkal keltik az érzeteket.
A legtöbb modern kontroller és VR-eszköz már tartalmaz fejlett haptikus technológiát, ezek közé az alábbiak tartoznak:
- Sony DualSense kontroller (PlayStation 5): A PlayStation 5 kontrollerében már fejlettebb haptikus rezgőmotorok vannak, amik sok mindent képesek szimulálni, például a különböző felületeken való mozgást vagy egy harc során az íj megfeszítését.
- Xbox Wireless Controller (Xbox Series X/S): Az Xbox legújabb kontrollerében szintén fejlett rezgőmotorok vannak, ezek segítenek abban, hogy a játékosok érezzék például az autók gyorsulását vagy a lövések erejét.
- Meta Quest és HTC Vive VR-kontrollerek: A virtuális valóságban használt eszközök már kissé precízebb visszajelzéseket tudnak adni az alap rezgések mellett, így a játékosok mozdulatai pontosabbak.
- Nintendo Switch Joy-Con: Ezek a kontrollerek HD Rumble technológiát tartalmaznak, amivel a haptikus visszajelzés részletesebb, például a játékos érzi a pohárban lévő jégkockák mozgását.
- Valve Index VR-kontrollerek: Ezekben nyomásérzékelő rendszert alkalmaznak, ami képes érzékelni a játékos ujjának a mozgását, és finom rezgésekkel vissza tudja csatolni a virtuális tárgyak megfogását.
A haptikus visszajelzés felhasználási területei
A haptikus technológia olyan modern, hogy egyre több területen kap használják, és nem csak a konzolos és VR-játékokban. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen területeken alkalmazzák még ezt a technológiát.
Konzolos és PC-s videojátékok
Mint láthatjuk tehát, a haptikus visszajelzéseket elsősorban konzolos és PC videojátékok fejlesztésekor alkalmaznak. Az említetteken kívül még néhány:
- Az F1 2023 játékban a kontroller rezgése visszaadja az útfelület változásait és a kanyarokban fellépő erőhatásokat.
- A Call of Duty: Modern Warfare II esetében a fegyverek eltérő visszajelzésekkel vannak ellátva, így érezhetővé válik a lövés ereje.
- A Spider-Man 2 játékban a DualSense kontroller rezgése szimulálja, ahogy a háló lendül, és a karakter súlya megváltozik a levegőben.
- A Gran Turismo 7 esetében a kontroller rezgése érzékelteti a gumi tapadásvesztését és az autó súlypont változásait a kanyarokban.
Online kaszinók és szerencsejátékok
A haptikus visszajelzés az online szerencsejátékok világában is egyre nagyobb szerepet kap. Például akaszinók által kínált egyes játékokban a fejlettebb kontrollerek révén a játékosok érezhetik a rulettkerék forgását vagy azt a pillanatot, amikor a kártyákat lehelyezik egy virtuális pókerasztalon.
Mobiljátékok
Tudtad, hogy az okostelefonok haptikus motorjai lehetővé teszik, hogy a mobiljátékok is kihasználják ezt a technológiát? Például, ha szeretsz autóversenyezni, az érintőképernyő visszacsatolása rezgésekkel érzékeltetheti az út egyenetlenségeit vagy az ütközéseket, de ugyanez lehet egy ugrálós játékban is, ahol rezeg a telefonod, ha leestél.
Mi lesz a jövőben?
A haptikus technológia nagyon gyorsan fejlődik. Lesznek kesztyűk, de egész ruházatok is, amik kis érzékelőkkel lesznek ellátva. Nem kizárt, hogy a jövőben ilyen érdekes eszközökkel találkozhatunk:
- Haptikus ruhák és kesztyűk: Ezek a kiegészítők lehetővé teszik, hogy a játékosok ne csak a kezükkel, hanem a testük több pontján is érzékeljék a játék hatásait. Például egy lövöldözős játékban érezhetővé válhat, ha eltalálnak, ez főleg a VR verziókban található. A testen való érzékelést egy haptikus mellény által oldják meg, amivel gyakorlatilag képesek szimulálni és érzékeltetni egy tárgy megfogásának érzetét vagy azt, amikor a játékos ütést vagy lövést kap. Ezzel még élethűbb a játék.
- Ultrahangos haptika: Az ultrahangos hullámok segítségével fizikai érintés nélkül is lehet érzékeltetni a játékot. Ez különösen a VR és az AR (kiterjesztett valóság) rendszerekben lehet hasznos a játékosoknak.
- Bőrszenzoros visszacsatolás: A kutatások szerint a jövőben a haptikus rendszerek képesek lesznek olyan érzeteket kelteni, mintha egy tárgy hőmérséklete vagy textúrája is érzékelhető lenne.
Haptikus visszajelzés: A legmodernebb játéktechnológia
A haptikus visszajelzés egyre fontosabb lesz a videojátékokban és más digitális platformokon, ugyanis a játékosok többsége minél élethűbb játékokkal akar játszani. Erre már vannak modern eszközök, például a PlayStation 5 DualSense kontroller vagy a VR-haptikus kesztyűk, amikkel a játékosok saját bőrükön tapasztalhatják meg a virtuális világban történő eseményeket. A legtöbb online platform pedig már kísérletezik azzal, hogy ezt a technológiát a digitális szerencsejátékokba is beépítse.