Herman Van Rompuy, az Európai Tanács vezetője február 11-ét nevezte meg első hivatalos munkanapjának. Ezen a napon várható az EU nem hivatalos csúcstalálkozója, amelynek összehívását az EU elnöke kezdeményezte. A találkozó tartalmát illetően Herman Van Rompuy csak általánosságokat mondott: a válság idején kiéleződött szociális és gazdasági problémák megvitatása, a megoldások felkutatása. Ha konkrétan nézzük, akkor a görög vezetés újabb megleckéztetése várható, miután a süllyesztő felé viszik az európai valutát. Igaz, jóval korábban kellett volna szigorúbban fellépni.
Több európai pénzügyi szakértő már-már az euró temetéséről beszél. Azt mondják, hogy Európának Görögország nélkül is van elég problémás állama, lásd Portugália, Spanyolország, Írország, Magyarország vagy Lettország. Összeomlik Athén gazdasága, a felsorolt államok is összeomlanak. Nem is beszélve azokról a hitelbankokról, amelyeknek Görögország tartozik. Ez pénzügyi csőd, az egységes valutarendszer halála.
A görög kormány elkészítette a válságból való kijutást célzó sokkterápiát. A tervben szerepel a hivatalnokok fizetésének megnyirbálása, a nyugdíjkorhatár emelése, bírságok az adócsalásért ,új adók bevezetése. A szeptikus szakértők szerint mindez csekélység. Ilyen intézkedésekkel sokat nem lehet megtakarítani, főleg, ha a üres a kincstár.
Maga az Európai Unió a Maastrichti szerződés értelmében nem jogosult arra, hogy pénzügyi segítséget nyújtson a süllyedő társországnak. Erre a napokban Jürgen Stark, az Európai Jegybank fő közgazdásza emlékeztetett. Ne legyenek illúziók afelől, hogy az EU tagjai közül bárki is adakozni fog Görögország javára.
Bárhogy is legyen, eddig még senkinek sem sikerült két év alatt a GDP 12,7 százalékáról három százalékra csökkenteni a költségvetési hiányt. A vérszegény görög gazdaság számára főleg megoldhatatlan ez a feladat. Most az Európai bizottság követelésére a görögöknek három havonta számot kell adniuk a sokkterápia realizálásának menetéről. De valamilyen megoldásnak csak kell lennie. Pavel Medvegyev, az oroszországi Nemzeti Banktanács tagja szerint mindenképpen kell, hogy legyen megoldás.
Görögország helyzete valóban súlyos, de nem hinném, hogy zsákutca. A Nemzetközi Valutaalap rendezi tartalékait, ezt mindig megteszi, és saját belátása alapján használja ezeket a készleteket. Nem hallottam, hogy a Valutaalap számára bármilyen komoly problémák is lennének készleteik felhasználásában. Ezen kívül, ha tényleg rossz lesz a helyzet Európában, akkor Európa saját keretei között meg fog állapodni, mert nem engedheti meg a katasztrófát.
Van még egy törvényes „kiskapu” is a segítséghez. Görögországnak jár a pénzügyi támogatás az EU szerkezeti alapítványából a különféle projektek megvalósításához. A 2013-ig tartó időszakra ez akár 20 milliárd euró is lehet. Az összes elégséges a görög államadósságok elsődleges törlesztéséhez. Az EU areopagoszának csak szankcionálni kell az eszközök gyorsított kiadását, és már nem is lesz olyan éles a probléma.
(A szerző biztonságpolitika-szakirányos, V. éves politológus-hallgató)