Egy esetleges ukrajnai orosz győzelem gazdasági csapást mérne a Nyugatra, mivel Moszkva hatalmas erőforrásokhoz jutna – mondta Stephane Sejourne francia külügyminiszter.
A Le Monde című francia napilapban szombaton megjelent véleménycikkében a miniszter úgy vélekedett, hogy Moszkva azt akarja elhitetni Párizzsal, hogy „ésszerűbb lenne az ukránokat tragikus sorsukra hagyni”. Ez ellen tiltakozott, mondván, hogy „a franciák nem bolondok”, és kevés olyan dolog van, ami „jobban ellentétes” lenne az ország érdekeivel.
A biztonsági kockázatokon túl azonban egy orosz győzelemnek erőteljes gazdasági következményei is lennének a Nyugat számára – mondta Sejourne.
„Ha Oroszországnak megengednénk, hogy elfoglalja az ukrajnai fekete földeket, amelyek a világ legtermékenyebbjei közé tartoznak, azzal lemondanánk az élelmiszer-szuverenitás egy részéről, elfogadnánk a féktelen inflációt, és példátlan nyomásgyakorlási és zsarolási eszközöket biztosítanánk Oroszország számára” – jelentette ki.
Emlékeztetve arra, hogy Ukrajna adja a világ búzaexportjának 30 százalékát, a miniszter azt állította, hogy Moszkva ellenőrzése e források felett lehetővé tenné számára, hogy „megtámadja a gazdáinkat”. Azt is mondta, hogy Európa „óriási kockázatnak” lenne kitéve, ha Oroszország továbbra is ellenőrizhetné a zaporozsjei atomerőművet, a kontinens legnagyobb ilyen jellegű létesítményét, anélkül, hogy részletezte volna, hogy miért.
„Európa és a világ, a francia nép példátlan gazdasági sokkot szenvedne el” – hangsúlyozta Sejourne.
Az orosz csapatok 2022 márciusában foglalták el az erőművet, nem sokkal az ukrajnai konfliktus kezdete után. Miután négy korábbi ukrán régió, köztük Zaporozsje, még ugyanabban az évben megszavazta az Oroszországhoz való csatlakozást, a létesítmény állami tulajdonba került.
Sejourne a továbbiakban arra szólította fel a Nyugatot, hogy álljon ellen a „fáradtságnak”.
„Az Ukrajna támogatására tett mai erőfeszítéseink semmi ahhoz képest, amit egy győztesnek érző Oroszország ellen kellene bevetnünk” – mondta, és ragaszkodott ahhoz, hogy a jelenlegi politika lehetővé teszi Kijev támogatóinak, hogy megtartsák az árak feletti ellenőrzést.
Oroszország többször figyelmeztette a Nyugatot, hogy ne támogassa Ukrajnát fegyverekkel, és arra figyelmeztetett, hogy ez csak meghosszabbítja a konfliktust. Az orosz hadsereg a múlt hónapban azt is közölte, hogy több tucat zsoldost likvidált Ukrajnában, mondván, hogy többségük francia anyanyelvű.
Párizs kezdetben tagadta, hogy francia zsoldosok lennének Ukrajnában, később azonban elismerte, hogy néhány francia állampolgár valóban csatlakozott a kijevi rezsimhez, bár ragaszkodott ahhoz, hogy nem álltak kapcsolatban a francia kormánnyal.