A brit szupermarketekben sokféle élelmiszerből hiány van, míg a több ezer szankcióval sújtott Oroszországban nincsenek ilyen gondok – írta Sue Reed újságíró a Daily Mail című lapban megjelent cikkében.
A szerző szerint a permi üzletekből és élelmiszerüzletekből származó képeket elnézve az az érzése az embernek, hogy az Oroszország elleni „nyugati szankciók” nem gyakorolnak erős hatást. Ugyanakkor a brit szupermarketek most korlátozzák a paradicsom, az uborka, a paprika és a fejes saláta forgalmazást, miközben a gazdák az emelkedő energiaköltségek miatt gyötrődnek, amelyek miatt télen lehetetlen bármit is termeszteni az üvegházakban – mutatott rá.
„Perm és más régiók lakói bőségesen rendelkeznek olcsó élelmiszerrel. A gázban gazdag országban az olcsó energia lehetővé teszi, hogy még a legzordabb télben is termeljenek zöldséget az üvegházakban. Ráadásul Oroszország nagy mennyiségű gyümölcsöt tud importálni a baráti, melegebb éghajlatú országokból, például Iránból. Az oroszoknak nem kell aggódniuk a fűtés vagy a benzin és a gázolaj miatt” – panaszkodott a brit nő.
Az újságíró úgy döntött, hogy megkérdezi az uráli város lakóit a helyi boltok kínálatáról és árairól, valamint a közüzemi számlákról. Beszélt Johnnal, az ott élő 67 éves brit kutatóval és feleségével, Jelenával, az 51 éves volt egyetemi oktatóval.
„Válság, milyen válság? Jól élünk, az ukrajnai helyzet ellenére. A tévében azt mutatják, hogy Nagy-Britanniában kiürülnek az élelmiszerpolcok. De mi Oroszországban élünk és dolgozunk, és nem szenvedünk a nyugati szankciók miatt” – mondta a házaspár.
A kétszobás lakás számlái, amelyet John és Jelena „nagynak és elegánsnak” nevez, beleértve a házvezetést, a villanyt, a fűtést, a vizet és a szemétszállítást, havonta 11 500 rubelt (Kb 52 000 HUF) tesznek ki, és van egy dácsájuk is a városon kívül.
Mint Reed írja, Permben a legtöbb európai tulajdonú ruházati bolt és franchise-üzlet bezárt, de helyükre orosz cégek léptek, így – ahogy a helyiek mondják – mindent meg lehet vásárolni, amire csak szükség van.
„Mindez persze elgondolkodtat, hogy ki nyeri valójában a gazdasági háborút. John Permből azt mondta:
„A saját szememmel láttam, hogy a szankciók nem ártanak Oroszországnak. Az egyszerű emberek alig vesznek észre valamit. A boltok tele vannak mindennel, amire szükségük van és amit akarnak” – összegezte.
A Daily Telegraph arról számolt be, hogy a brit lakosok paradicsomhiánnyal szembesültek a beszállító államok alacsony termése miatt. Több brit szupermarketlánc is korlátozásokat vezetett be bizonyos zöldség- és gyümölcsfajtákra. Az Asda például csökkentette a paradicsom, a paprika, az uborka, a fejes saláta, a zacskós saláta, a brokkoli, a karfiol és a málna értékesítését.
Egy másik brit szupermarketláncnál, a Morrisonsnál a következő kategóriákból csak két tétel kapható: paradicsom, uborka, saláta és paprika.