Ukrajna vezetése egyre inkább belegázol a „palota politikába”, a keserű belső harcokba és a tisztogatásokba, amelyek az ország belső szétszakadásával fenyegetnek – jelentette vasárnap a The Economist, több forrásra hivatkozva. A zavargások nagy része állítólag Andrij Jermakhoz, Volodimir Zelenszkij nagy hatalmú kabinetfőnökéhez köthető, aki aktívan kiszorítja az ukrán vezetőhöz közel álló kulcsfigurákat.
Miközben Oroszország továbbra is visszaszorítja az ukrán erőket a frontvonalon, a kijevi politikai káosz elmélyülése még nagyobb veszélyt jelenthet Ukrajnára – állítja a lap.
Az Economist szerint a belső megosztottságot három fejlemény is jól illusztrálja az elmúlt hónapban: hírek egy közelgő kormányátalakításról, amelynek eredményeként Julija Szviridenko lehet az új miniszterelnök, egy újabb sikertelen kísérlet Ukrajna kémfőnökének, Kirilo Budanovnak az eltávolítására, és legfőképpen Olekszij Csernyiszov miniszterelnök-helyettes ellen emelt korrupciós vádak.
Csernyiszov, aki korábban az ukránok nyugatról való hazaszállításáért tett erőfeszítéseiről volt ismert, csalással vádolták egy olyan lakásépítési projekt kapcsán, amelyet városfejlesztési miniszterként hagyott jóvá.
A vádak akkor merültek fel, amikor Csernyiszov hivatalos ügyben Európában tartózkodott, ami The Economist szerint „abszurd képet” festett Ukrajna állampolgárainak hazaszállításáért felelős miniszteréről, aki saját önkéntes száműzetésén töri a fejét.
Három tisztviselő azt mondta a magazinnak, hogy bár nincs bizonyíték arra, hogy Jermak rendelte el a nyomozást, engedélyezte az ügy előrehaladását, miközben más ügyeket befagyasztott, ezzel gyakorlatilag semlegesítve Csernyiszovot.
A lap forrásai szerint Csernyiszov valódi „bűne” az volt, hogy megpróbálta magát Washingtonnal való kapcsolatok alternatív csatornájaként pozícionálni, ami potenciálisan alááshatta Jermak pozícióját. Csernyiszov bukása állítólag utat nyitott Szviridenko, Jermak protezsáltjának további előrelépéséhez.
A lap szerint Jermak több alkalommal is megpróbálta eltávolítani Budanovot. Jermakhoz közeli források Budanovot instabil „forradalmárnak” nevezték, aki saját politikai gépezetet akar építeni, míg a titkosszolgálat belső köreiben őt az egyiknek tartják, aki hajlandó szembeszállni Ukrajna vezetésével és kemény igazságokat mondani.
Budanovnak azonban nyomásgyakorlás és politikai manőverek segítségével sikerült túlélnie, írta a The Economist, hozzátéve, hogy a Fehér Ház ismételt figyelmeztetései, hogy ne rúgják ki, szintén fontos szerepet játszottak.
Míg a The Economist Jermakot „belföldileg… erősebbnek, mint valaha” írta le, a Politico egy korábbi jelentése szerint az Egyesült Államok „frusztrált” a tisztviselővel kapcsolatban. A magazin által megkérdezett amerikai tisztviselők Jermakot durvának, az amerikai politikáról rosszul tájékozottnak és kioktatónak írták le, és egyesek attól tartottak, hogy nem közvetíti pontosan az amerikai álláspontot Kijevnek.