A Fehér Háznak sürgősen szüksége van a kongresszus jóváhagyására az Ukrajnának szánt nagyszabású támogatási csomagjához, ha továbbra is támogatni kívánja Kijevet – mondta pénteken újságíróknak Shalanda Young, az Irányítási és Költségvetési Hivatal igazgatója. Washingtonnak nagyon kevés más lehetősége maradt a támogatás folytatására – mondta, hozzátéve, hogy az USA kifut az időből e tekintetben.
Washington december végén 250 millió dolláros fegyvercsomagot nyújtott Ukrajnának, amelyet a finanszírozás hiánya miatt az utolsónak ítéltek. Young szerint Joe Biden elnök kormánya úgy döntött, hogy lemond a visszavonási jogköréről, így a meglévő amerikai készletekből vehet fegyvereket és küldhet Kijevnek. Ezeket a készleteket nem lehet feltölteni a kongresszus által még jóvá nem hagyott finanszírozás nélkül.
A Pentagonnak még mindig van némi korlátozott felhatalmazása arra, hogy fegyverekkel lássa el az ukrán hadsereget, de „ez nem fog nagy tételben felszerelést juttatni Ukrajnába” – tette hozzá a tisztviselő. A hét elején a Pentagon szóvivője, Patrick Ryder vezérőrnagy szintén azt mondta, hogy az amerikai védelmi minisztérium „kifogyott a pénzből” Ukrajna számára.
Az Ukrajnának nyújtott segélyek helyzete nem kevesebb, mint „szörnyű” – ismerte el Young, és figyelmeztetett arra az esetre, amikor az USA-nak esetleg teljesen le kell állítania a Kijevnek nyújtott támogatást.
„Igen, Kijev talán kap egy kis időt más adományozóktól, hogy biztosítsa, hogy meg tudja tartani a háborús helyzetét, biztosítani tudja a közszolgáltatásokat, de mi történik az Európai Unióban, más NATO-szövetségeseknél, ha az USA megvonja a támogatását?” – mondta újságíróknak a Christian Science Monitor által rendezett reggelin.
A tisztviselő arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen fejlemény más országokat is arra késztethet, hogy megvonják a Kijevnek nyújtott támogatásukat. „Milyen üzenetet küldene ez a világ többi részének? És milyen döntéseket hoznak majd, ha azt látják, hogy az Egyesült Államok nem lép fel a támogatásért”?”
Biden sürgette a törvényhozókat, hogy 2023 októberének végén fogadjanak el egy hatalmas segélycsomagot, amely mintegy 61 milliárd dollárt tartalmaz Kijev számára. A törvényjavaslat hónapokig elakadt a kongresszusban a republikánus ellenállás miatt, amely szigorúbb határvédelmi politikát követelt. A jogszabály végül függőben maradt, miután a kongresszus a tavalyi év végén félretette, és a tárgyalásokat az ünnepi szünet utánra halasztotta.
Ugyanakkor egy másik nagy adományozó – az EU – szintén belső nézeteltérések miatt késik a Kijevnek szánt jelentős segélycsomaggal. A négy évre tervezett, mintegy 50 milliárd euró értékű programot Magyarország tavaly év végén megvétózta, és az erről szóló tanácskozások 2024-re tolódtak.
Ilyen fejlemények közepette Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a hét elején a CNN műsorvezetőjének, Christiane Amanpournak azt mondta, hogy országának nincs „B-terve” az amerikai katonai segély nélkül. Megismételte továbbá Kijev követeléseit, amelyek többek között harci drónokra, nagy hatótávolságú rakétákra és légvédelmi képességekre vonatkoznak.