Orosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-Ukrán
  • Iráni háború
  • Politika
  • Gazdaság
2026 máj. 5. kedd
Értesítő
  • Irán
  • ukrán válság
  • Vlagyimir Putyin
  • Magyarország
  • szankciók
  • Európai Unió
  • Donald Trump
  • Orbán Viktor
Orosz HírekOrosz Hírek
BetűméretAa
  • Címlap
  • Összes hír
  • Orosz-ukrán – percről-percre
  • Mentéseim
  • Érdeklődés
  • Hírfolyamom
  • Olvasási előzményeim
  • Donbassz
  • Gazdaság
  • Politika
  • Ukrajna
  • Szíria
Search
  • Címlap
  • Személyes
    • Hírfolyamom
    • Mentett cikkek
    • Témáim
    • Előzmények
  • Kategóriák
    • Ukrajna
    • Donbassz
    • Gazdaság
    • BRICS
    • Politika
    • Világ
    • Sport
Kövess minket
  • oroszhirek@yandex.ru
  • Cookie Tájékoztató
© 2026 Orosz Hírek. All Rights Reserved.
VéleményFeatured

Az orosz Herszon megye hétköznapjai, egy lelki vezető szemével – interjú

Utolsó módosítás 2023-10-03 18:05 18:05
Megosztás
Megosztás

Ahogy mondani szokták, a háború első áldozata az igazság. Ezt leghamarabb talán a harci zónában élő civilek érzik saját bőrükön, hétköznapjaik megváltozásában, szeretteik, barátaik elvesztésében. Az alábbiakban beszélgetést közlünk egy civillel, aki történetesen nem orosz.

Kérem beszéljen a meszheti török közösségről, amelynek Ön is tagja. Hogyan értékeli a Herszon régióban lakók életét a régió Oroszországhoz való visszatérése után?

Ha egy kicsit visszatekintünk, a gyökereink Grúziában vannak. Egészen pontosan Grúzia déli részén. 1944-ben, mint más kis népeket, deportáltak minket a hazánkból a Szovjetunió más területeire. Minket főként – a krími tatárokhoz hasonlóan – Üzbegisztánba és Kazahsztánba. 1989-ben, a Közép-Ázsiában kitört etnikai konfliktusok miatt el kellett menekülnünk és Ukrajna déli részén találtunk új otthont. A 2022-es harcok kitörése után sokunk Törökországba költözött az Oroszország és Törökország közötti nemzetközi megállapodások keretében. Nagyon fontos közösségünk számára, hogy egyre többen úgy döntenek, visszaköltöznek az Oroszországhoz visszatért herszoni területre. Leginkább azok a családok jönnek, ahol már nagyobb gyermekek vannak. Mi és akik visszatértek új, orosz dokumentumokat kapunk, az Oroszországhoz történő integráció folyamatosan zajlik. Nagy segítség az anyasági tőke (ez a magyar szocpol megfelelője) bevezetése az új területeken, mert így elkezdődhetett a házak rendbetétele. A családok gyermeknevelési támogatásokat kapnak, különböző humanitárius segélyek megszakítás nélkül, folyamatosan érkeznek a térségünkbe, a nyugdíjak kifizetésre kerülnek.

Ön szerint miért indította el Oroszország a különleges műveletet? A herszoniak hogy látják, mi az oka a jelenlegi helyzetnek?

Először is el kell mondjam, hogy Ukrajnában ezelőtt nem voltak sem etnikai, sem vallási konfliktusok. Békésen éltünk, egészen addig, amíg külföldről mások nem kezdtek el provokálni. Sajnos 2014-ben emberek haltak meg és bár szerintem ezt még utána is meg lehetett volna oldani diplomáciai úton, sajnos nem így történt. Ez a külső beavatkozás ma még erősebb, mint akkor volt. Ha Nyugatról nem szólnak bele, akkor az ukránok és az oroszok meg tudták volna beszélni a problémáikat. De másoknak nem ez volt a célja, így háború lett.

Milyen változások történtek a visszacsatolás óta az emberek hétköznapi életében? Milyen pozitívumokat és milyen negatívumokat tudna mondani?

Negatívum a háború. Mindenki békében szeretne élni, félti a családját. Az emberi kapcsolatok nagyon átalakultak. Félelem és gyanakvás van mindenhol. Pozitívum, hogy a háború ellenére még most is stabilabb és biztosabb a megélhetésünk, mint Ukrajnában volt. Amit nem tudunk megtermelni azt Oroszország idehozza segélyek, támogatások formájában. Oroszország törődik az itt élőkkel, legyél orosz, ukrán vagy kisebbséghez tartozó, mint én magam is. Nincs vallási vagy etnikai elnyomás, nem érzünk ilyet. Van munkánk, a gyerekek iskolába járnak. Úgy szoktam mondani, itt csak egy lusta ember nem talál magának munkát. A háború után természetesen nem lesz szükségünk ennyi támogatásra, mind azért imádkozunk, hogy mihamarabb vége legyen. Most még nehéz a helyzet, de mi és mások is azért dolgozunk, hogy idővel jobb legyen és mindenki visszatérhessen a régióba.

Mit tapasztal? A harcok miatt elmenekült ismerősei szeretnének-e visszaköltözni a régióba?

A saját tapasztalatom szerint – amennyiben a harcok befejeződnek – sokan szeretnének visszatérni. Azonban addig erre nincs esély. A mi közösségünk Törökországban lelt menedéket. Ennek vallási, történelmi és kulturális okai vannak. De ezt mi és a török kormány is átmenetinek tekinti. Beszédes, hogy az Orosz Föderáció Regionális Katonai Közigazgatása minden segítséget megadott, egyeztetett a törökökkel és megszervezte az ideiglenes áttelepülést. Buszokkal és repülőgépekkel, minden szükséges adminisztrációs segítséggel elláttak minket. Hozzávetőlegesen 3500 fő települt át ideiglenesen ebben a formában. De ez nem úgy működik, mint – ahogy látom – sok Európai Uniós menekülttábor. Itt a férfiak dolgoznak, a nők teszik a dolgukat.
Vannak akik visszatérésük után Oroszország más területeire szeretnének költözni. Vannak lehetőségek, de minden csak a harcok végével dől el.

Az emberek a régióban támogatják a különleges katonai műveletet?

Nehéz kérdés, nehéz erre válaszolni. Természetesen jobb lett volna diplomáciai úton megoldani mindent, de nem így történt. Sok önkéntes harcol az orosz hadseregben, ez talán jelzi az itt élők hozzáállását. De általánosítani nem lehet. Az emberek leginkább a béke mellett állnak és reméljük ez hamarosan bekövetkezik.

Ajánló

Szaldo: az európai politikusok tudják, hogy Zelenszkij követelései irreálisak
NYT: az ukránok Trump tiszteletére Donnyland-re neveznék át a Donbasszt
Geraszimov: az orosz erők minden irányban offenzívát folytatnak
Kreml: Moszkva és Kijev területi vitája csupán néhány négyzetkilométerre terjed ki

A bombázások és rakétázások árnyékéban (a falu mellett az interjú készítése alatt is aktív tüzérségi munka zajlott) hogyan tudnak dolgozni? Működnek az üzleti tevékenységek?
Érdekes helyzet ez. Az Orosz Föderáció támogatása és az itt élők erejéből azt kell mondanom, hogy vannak lehetőségeink. A legtöbb ember a mezőgazdaságban végez termelő vagy feldolgozó munkát, de vannak vállalkozók is szép számmal. Nekik egyszerűsítették az adminisztrációs kötelezettségeiket. Ipari méretekben termelünk tojást, húst, mezőgazdasági termékeket. Alapjában véve mindenkinek van lehetősége megélni. Jól kialakult termelési rendszereink vannak. Például a legtöbb család tart szarvasmarhát otthon, reggelente minden nap végigjárja egy teherautó a falut és begyűjti a tejet, amely azután eladásra kerül. Ugyan ez a helyzet a hústermeléssel is. Vannak állami bérek is, a tanárok, az orvosok, az ápolók, mind pontosan kapják a fizetésüket.
A támogatásokkal kiegészülve napról-napra jobb a gazdasági helyzetünk.

Akkor azt mondhatjuk – az állami fizetéseken túl – az orosz állam teljesen integrálta mára a régiót?

Az új személyi dokumentumok, vezetői engedélyek, bizonyítványok átvezetése nagyon gyorsan és egyszerűsített formában történik. Az útlevelet (Oroszországban belföldön is ezt használnak) mobil keretek között lehetett kérni, minden házhoz elmentek az ügyintézők.
Amire még várnunk kell, az az ingatlanok átvezetése az Orosz Föderáció törvényeinek megfelelően. Az Egységes Nyilvántartási Rendszer nemrég megnyílt a mi régiónkban is, így azt gondolom ez is hamarosan megkezdődik. Ezen a területen csak pozitív tapasztalatok vannak.

Mit üzenne a Nyugaton élő polgároknak? Mi Herszon tanulsága?

Nem tudom hogy mondjam. Kérés vagy üzenet. A lényeget érteni fogják. Minden Nyugaton élő embert arra kérjük, hogy a békét támogassák! Igen, az lett volna a legjobb, ha nem kezdődnek el a harcok, de már megtörtént. Most le kellene ülni tárgyalni. De mi azt látjuk, Amerika és Európa vezetői ezt elutasítják. Arra kérem a nyugatiakat, hogy nyissák fel vezetőik szemeit, mert itt emberek halnak meg. Ha már nem tudtuk elkerülni a vérrontást, legalább mihamarabb állítsuk meg.

Ajánló

Közel 2 ezer alkalommal sértették meg az ukránok a húsvéti fegyverszünetet
Megkezdődött a Putyin által elrendelt húsvéti fegyverszünet
Újabb orosz-ukrán fogolycsere volt, amelyen 175-175 katona tért haza
Ukrán dróntámadás miatt 41 bányász rekedt a föld alatt a Luganszki Népköztársaságban
Címke:Donbassz
Bejegyzés megosztása
Facebook VKontakte Telegram Email Link másolása Nyomtatás
Előző cikk Kreml: Moszkva kétli, hogy korrekt volt Jereván csatlakozása a Római Statútumhoz
Következő cikk The Hill: ha Ukrajna nem győz az év végéig, akkor Oroszország dönthet a béke feltételeiről

Friss

Bloomberg: Észtország arra kérte Ukrajnát, hogy ne engedje légterébe a drónjait
2026-05-04 20:59
Trump közölte, hogy eltörlik Iránt a Föld színéről, ha amerikai hajóra támadnak
2026-05-04 20:38
Moszkva tűzszünetet hirdetett május 8-án és 9-én, ha az ukránok mégis támadnak, akkor Kijev központjára mérnek csapást
2026-05-04 19:41
Iráni támadás érte az Emírségek egyik olajipari létesítményét, többen megsérültek
2026-05-04 19:10
Az orosz védelmi miniszter gratulált az újabb település elfoglalásához a Szumi régióban
2026-05-04 17:51
Mutass még
212KKövetőLike
XKövetés
YoutubeFeliratkozás
TiktokKövetés
VkontakteKövetés
TelegramKövetés
RSS FeedKövetés
Heti TOP10

Lengyelország nem Ukrajnának, hanem Oroszországnak adta ki az őrizetbe vett orosz régészt

Reuters: a Forradalmi Gárda átvette a hatalmat Iránban

Fico: bíráltak, hogy Putyinnal találkoztam, de a brüsszeli mosdókban is azt kérdezték, hogy mit mondott

FT: egy uniós vezető azt tanácsolta Zelenszkijnek, hogy fogja be a száját

Trump: Ukrajnát katonailag legyőzték

Putyin: az ára ellenére meg kell építeni a hidat a Szahalinra

AP: a Fehér Ház értesítette az amerikai kongresszust – vége az iráni háborúnak

Az Egyesült Arab Emírségek kilép az OPEC és az OPEC+ szervezetből is

Trump kormánya hozzáférhetővé tesz több százmillió dollárnyi, Ukrajnának megszavazott támogatást

Bloomberg: Magyar szélesebb körű jogokat követel a kárpátaljai magyarok számára az ukrán csatlakozási tárgyalások előtt

Ez is érdekelhet
Ukrajna

UP: Ukrajna elutasította az Egyesült Államok újabb békeajánlatát

Donbassz

Marocsko: az orosz erők elvágták az ukránok utánpótlás útvonalát a Donbasszban

Politika

Nyolc orvost öltek meg az ukránok egy kórház elleni támadás során a Donbasszban

Politika

Putyin: a Donyecki Népköztársaság helyreállítási üteme meglehetősen gyors

Politika

Moszkva: ha Kijev nem akar tárgyalni, akkor a kérdést a harcéren fogjuk megoldani

  • Felkapott témák:
  • Politika
  • ukrán válság
  • Featured
  • Ukrajna
  • USA
  • Vlagyimir Putyin
  • Gazdaság
  • szankciók
  • Európai Unió
  • Zelenszkij
  • Donald Trump
  • NATO
  • Donbassz
  • Donbassz
  • ukrán provokáció
Orosz Hírek
Időjárás
14°C
Budapest
szórványos felhőzet
14° _ 14°
44%
2 km/h
ked
27 °C
sze
22 °C
csü
22 °C
pén
20 °C
szo
16 °C
Időjárás
15°C
Moszkva
erős felhőzet
15° _ 15°
51%
4 km/h
ked
24 °C
sze
21 °C
csü
25 °C
pén
15 °C
szo
10 °C
Elérhetőség
  • oroszhirek@yandex.ru
  • Cookie Tájékoztató

© Orosz Hírek 2026. All Rights Reserved.

Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk.