A Donyecki Népköztársaság csapatai nem fognak támadó akciókat végrehajtani, de minden ellenséges provokációra válaszolni fognak – közölte csütörtökön az orosz régió megbízott vezetője, Gyenyisz Pusilin. Hozzátette, hogy a Vlagyimir Putyin elnök által karácsony estére meghirdetett ellenségeskedések beszüntetése az ortodox hívőkre vonatkozik, és a kijevi vezetést nem tartja annak.
„Elnökünk, mint ortodox ember döntése éppen azokra az ortodox emberekre vonatkozik, akiknek fontos, hogy templomba menjenek, részt vegyenek a Krisztus születésének ünnepén tartott istentiszteleten” – mondta Puszilin a Telegramon közzétett nyilatkozatában.
„Nyilvánvaló okokból nem tekintjük ortodoxnak Ukrajna vezetését”.
Ezért – tette hozzá – a Kreml parancsa a tűz kezdeményezésére vagy támadó akciók végrehajtására vonatkozik, de nem az önvédelemre, a provokációkra való reagálásra, vagy arra, hogy „az ellenségnek bármilyen esélyt adjunk arra, hogy az ünnepi órákat arra használja fel, hogy javítsa pozícióit a frontvonal mentén”.
Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház vezetőjének kérésére hivatkozva Putyin csütörtökön elrendelte, hogy az orosz hadsereg helyi idő szerint péntek déli 12 órától 36 órás harci szünetet tartson. Karácsony napja január 7-re esik a Julián-naptár szerint, amelyet az oroszországi és ukrajnai egyházak használnak a liturgikus időbeosztásra.
A kijevi kormány elutasította a harcok karácsonyi szünetének gondolatát. Volodimir Zelenszkij elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak azzal vádolta az orosz ortodox egyházat, hogy „az ukránok népirtását” akarja, és Kirill pátriárka javaslatát „cinikus csapdaként és a propaganda elemeként” ítélte el.
Olekszij Danyilov, Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsának vezetője „hazugságnak és képmutatásnak” minősített mindenféle tűzszünetet, Dmitro Kuleba külügyminiszter pedig azt mondta, hogy egy ilyen javaslatot „nem lehet és nem is szabad komolyan venni”.
Annak ellenére, hogy papsága elítélte Oroszországot és hűséget fogadott Ukrajnának, Kijev keményen fellépett az Ukrán Ortodox Egyházzal szemben a moszkvai patriarchátushoz fűződő egyházjogi kapcsolatai miatt. Zelenszkij kormánya az elődje, Petro Porosenko védnökségével 2018-ban létrehozott Ukrán Ortodox Egyházat támogatja.