2025 okt 1. szerda
Telegram
  • Híreim
  • Érdekel
  • Mentve
  • Történet
Orosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-Ukrán
  • Politika
  • Donbassz
  • Gazdaság
Értesítő
  • 🔥
  • Putyin-Trump csúcs
  • ukrán válság
  • Vlagyimir Putyin
  • Oresnyik rakéta
  • BRICS
  • Izrael-Irán
BetűméretAa
Orosz HírekOrosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-ukrán – percről-percre
  • Mentéseim
  • Érdeklődés
  • Hírfolyamom
  • Donbassz
  • Gazdaság
  • Politika
  • Szíria
  • Ukrajna
  • Világ
Keresés
  • Oldalak
    • Címlap
  • Személyes
    • Hírfolyamom
    • Mentett cikkek
    • Témáim
    • Előzmények
  • Kategóriák
    • Ukrajna
    • Donbassz
    • Gazdaság
    • BRICS
    • Politika
    • Világ
    • Sport
Kövess minket
© 2024 Orosz Hírek
Politika

Oroszország békét teremtett Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének elismerésével

Utolsó módosítás 2018-08-07 5:09
Megosztva 2018-08-07 17:04
Megosztás
Megosztás

Oroszország békét és világos helyzetet teremtett a régióban Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének elismerésével – jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a grúz-orosz háború 10. évfordulója alkalmából a Kommerszant című gazdasági lapban kedden megjelent interjújában.

„Nem kell, hogy állandóan fájjon a fejünk amiatt, hogy egyszer csak újabb támadás jön, kénytelenek leszünk beavatkozni, megvédeni állampolgárainkat, megvédeni biztonságunkat, valamiképp válaszolni. Az eredmény egyszerűen az, hogy a régióban minden világos” – fogalmazott a kormányfő, aki 2008 augusztusában Oroszország elnöke volt.

Medvegyev szerint el lehetett volna kerülni a háborút, ha Miheil Szaakasvili akkori grúz elnök nem tanúsított volna „felelőtlen, erkölcstelen, bűnözői” magatartást. Mint mondta, a feszültség már 1991-ben megmutatkozott „a Grúz Szovjet Szocialista Köztársaság alkotóelemei között”.

A probléma gyökerét abban nevezte meg, hogy a Tbiliszi által a kilencvenes években meghozott döntéseket sem Abháziában, sem Dél-Oszétiában nem fogadták el, ami miatt (orosz) békefenntartókat kellett vezényelni a területekre.

Elmondása szerint Szaakasvili, aki eleinte készséget mutatott a tárgyalásos rendezésre és az együttműködésre, tíz éve abban a szilárd meggyőződésben „adott zöld jelzést az agressziónak”, hogy „az amerikaiak minden helyzetben támogatni fogják őt”.

Medvegyev azt hangoztatta, hogy „Grúzia békére kényszerítése” után Abházia és Dél-Oszétia szuverenitásának elismerésére a „tartós béke” és a „stabilitás” miatt volt szükség.

„Ha ezek olyan önálló területi egységek, ha olyan államok, amelyekkel szerződéseink vannak (…) arról, hogy katonai kontingenst telepítünk oda, akkor minden világos és senki nem fog ellenük tenni” – mondta.

„Számításba véve, hogy Grúzia élén akkor olyan, pszichikai értelemben kiegyensúlyozatlan ember állt, mint Miheil Szaakasvili, más lehetőség egyszerűen nem volt. Lehet, hogy ha Tbilisziben más vezetés lett volna, lehetett volna valamiről tárgyalni” – tette hozzá.

Medvegyev elmondta: azért állította le az orosz tankokat Tbiliszi előtt, mert „a cél nem Grúzia szétverése vagy Szaakasvili kivégzése”, hanem a grúz csapatok kiverése Chinvaliból, a rendteremtés és az erőszak további eszkalációjának megelőzése volt.

Emlékeztetett rá, hogy a dél-oszétiai konfliktus okait vizsgáló, Heidi Tagliavini svájci diplomata vezette független nemzetközi bizottság megállapította: a háborút grúziai katonai támadás indította el.

Megemlítette, hogy a tényfeltárás az orosz katonai választ aránytalannak minősítette, de ez szerinte „értékítélet” volt.

Medvegyev méltatta, hogy a konfliktust követően viszonylag hamar normalizálódott Oroszország és a Nyugat viszonya. A jelenlegi orosz-nyugati feszültségről nyilatkozva – anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna – azt hangoztatta, hogy a georgiai és ukrajnai két „különböző helyzet”.

Úgy vélekedett, hogy ha Oroszország nyugati partnerei Ukrajna ügyében nem egyből Oroszországot vádolták volna, és ha, miként 2008-ban, nagyobb együttműködési készséget és kiegyensúlyozottságot tanúsítottak volna, akkor sokkal egyszerűbb lenne a helyzet.

A NATO „potenciális ellenségnek tekinti” Oroszországot

Nehezményezte, hogy a NATO „potenciális ellenségnek tekinti” Oroszországot. Mint mondta, Moszkvát nyugtalanítja, hogy a szövetség bővítésével és közeledésével az orosz határokhoz a harcászati nukleáris fegyverek hadászati minőségűvé válnak, és a nagy pontosságú nem nukleáris eszközök is „kolosszális kárt tudnak okozni”.

„Más szavakkal: a NATO bővítése feltétlen fenyegetés az Oroszországi Föderáció számára” – mondta.

„Abszolút felelőtlennek” nevezte a szövetségnek azt a szándékát, hogy Grúziát felvegye a tagjai közé. Rámutatott, hogy az országnak „rendezetlen területi konfliktusa” van: amíg Tbiliszi saját területeként, addig Moszkva baráti államként tekinti a szakadár területekre, amelyekben bázisai vannak.

„Ez szörnyű konfliktust provokálhat ki. Nem világos, hogy erre miért lenne szükség” – figyelmeztetett.

Medvegyev emlékeztetett rá, hogy Oroszország az Európai Unióval a 2008-as konfliktus dacára is előrehaladott tárgyalások folytatott európai biztonsági egyezményekről, az Egyesült Államokkal megkötötte a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló Új START szerződést, tucatnyi országgal pedig modernizálási partnerségi megállapodást írt alá.

„Úgy gondolom, ez a (jelenlegi feszült) helyzet nem tarthat örökké. Úgy gondolom, az a felismerés, hogy kommunikálni és barátkozni mégis csak jobb, mint azt magyarázni nekünk, hogy miben nincs igazunk, eléri európai szomszédjainkat. Remélem, hogy ez a felismerés eljön az Egyesült Államok és vezetése számára is. Ezért az ajtó nincs bezárva” – mondta Medvegyev.

Hozzátette, hogy nem Oroszország kezdte el a szankciók bevezetését és a diplomaták kiutasítását, ezért a labda a Nyugat térfelén pattog.

Úgy vélekedett, hogy a két köztársaság orosz elismerése nem meghatározza meg előre örökre Oroszország és Grúzia kapcsolatait. Kifejezte Moszkva készségét a diplomáciai kapcsolatok helyreállítására és a viszony normalizálására.

A dél-oszétiai háború 2008. augusztus 7-én tört ki, amikor Moszkva katonai erővel lépett fel Tbiliszi ellen, miután Grúzia megpróbálta fegyverrel visszahódítani Dél-Oszétiát. Utóbbi a konfliktus nyomán,  Abháziával együtt, önhatalmúlag kinyilvánította függetlenségét.

Címke:AbháziacímlaponDmitrij MedvegyevGrúzia

A hozzászólásokat önkéntes moderátor is ellenőrzi.

Bejegyzés megosztása
Facebook VKontakte Telegram Email Link másolása
- Hirdetés -

Friss

Trump: még előnyben vagyunk, de Oroszország és Kína felzárkózik a tengeralattjárók terén
2025-10-01 12:00
Medvegyev reagált Trump újabb atom-tengeralattjárós fenyegetésére
2025-10-01 08:46
A lengyel elnök közölte, hogy minden nap beszélget egy szellemmel
2025-10-01 08:34
Orbán Viktor válaszolt Donald Tusknak: nem, az EU nem áll háborúban Oroszországgal
2025-10-01 07:32
Hét év után először állt le az amerikai kormányzat, mert nem tudnak megállapodni
2025-10-01 07:22
Mutass még

Legolvasottabb

Ukrán határőrök törtek be Magyarországra és egy menekülő ukránt vertek össze

Moldova: az unióban leadott szavazatokkal nyerte a választást az EU-párti PAS, ahogy korábban az elnök is

Vance: Oroszország elutasított egy háromoldalú találkozót Trumppal és az ukránokkal

Politico: az EU tisztviselői egy új „Ferenc Ferdinánd-pillanattól” tartanak

Zelenszkij figyelmeztette az EU-t: az oroszok teherhajókról indítják a drónokat ellenetek

Ez is érdekelhet

Politika

Medvegyev: ébernek kell lennünk

2025-09-29 17:23
Politika

Kreml: Vlagyimir Putyin ma fontos nyilatkozatot fog tenni

2025-09-22 14:23
Politika

Medvegyev határozott választ ígért az EU ukrajnai „kompenzációs” tervére

2025-09-19 17:06
Politika

Grúzia teljesen visszafizette fennálló adósságát Oroszországnak

2025-09-17 20:38
Politika

Medvegyev ironikusan reagált arra, hogy Ausztria mégsem csatlakozna a NATO-hoz

2025-09-15 12:24
Politika

Medvegyev: Finnország háborúra készül Oroszország ellen

2025-09-08 19:01
Politika

Medvegyev: Oroszország nélkül nincs biztonsági garancia Ukrajna számára

2025-09-05 19:10
Politika

Medvegyev: az Ukrajnának átutalt orosz vagyont területek formájában szerezzük vissza

2025-09-04 17:49
Politika

Medvegyev rossz híreket közölt Merz és Macron számára

2025-08-31 20:07
Mutass még
Orosz Hírek
Facebook Telegram X-twitter Vk Youtube Rss Video Tiktok Google
  • ukrán válság
  • USA
  • Vlagyimir Putyin
  • szankciók
  • Európai Unió
  • Zelenszkij
  • Donbassz
  • NATO
  • Donald Trump
  • ukrán provokáció
  • oroszhirek@yandex.ru
  • Cookie Tájékoztató

© 2025 Orosz Hírek. Minden jog fenntartva!

Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk.